Mantıksal akıl yürütme yöntemleri ile işlenen matematik dersinin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarısına etkisi ve öğretime dair öğrenci görüşleri
The effect of the mathematics course taught with logical reasoning methods on the success of students in skill-based questions and student opinions on teaching
  1. Tez No: 742432
  2. Yazar: MELTEM ANGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Matematik mutlak doğruya ulaşmayı amaç edinen soyut ve kavramsal nesnelerle uğraşan formel bir disiplindir. Matematik öğretiminde de akıl yürütme becerisi diğer matematik becerilerinin gelişiminde ve problem çözmede önemli bir araçtır. Bu araştırma, mantıksal akıl yürütme yöntemleri ile işlenen matematik dersinin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarısına etkisini ve öğrenci görüşlerinin incelenmesini amaçlamıştır. Matematik dersinde beceri temelli sorularda elde edilecek başarı artışı, bu tarz soruları kullanan LGS ile uluslararası sınavlarda da elde edilecek başarıyı artıracaktır. Araştırmada, öğrencilerin akıl yürütme becerisi gibi üst düzey düşünme becerileri isteyen beceri temelli sorular ile ilgili başarılarının, konu öğretiminde kullanılan mantıksal akıl yürütme yöntemlerine bağlı olarak araştırılıp etkililiğinin ortaya çıkarılması, öğretim yöntemine katkı sağlaması noktasında öğretmenlere yol gösterici olacaktır. Bu araştırmada öğrencilerin de görüşleri alınarak araştırmaya dâhil edilmiştir. Öğrencilerin hem matematiğe karşı hem de beceri temelli sorulara karşı önyargılı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu önyargıların ve olumsuz düşüncelerin uygulanacak olan öğretime bağlı olarak değişip değişmeyeceğinin bilinmesi, matematik öğretim programında yapılacak değişimler için önem teşkil etmektedir. Bu araştırmanın çalışma grubunda, 7. sınıf öğrencileri ile 18'i deney ve 17'si kontrol grubu olmak üzere toplam 35 öğrenci ile çalışılmıştır. Nitel ve nicel veriler birlikte kullanıldığından bu araştırmanın yöntemi karma yöntem araştırmasıdır. Çokgenler alt öğrenme alanı ile ilgili konular, deney grubu öğrencileri ile mantıksal akıl yürütme yöntemlerinin uygulandığı ders plânına göre işlenirken kontrol grubu öğrencileri ile aynı konular geleneksel yöntemlerle işlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ölçme ve Değerlendirme Sistemine yüklediği beceri temelli sorulardan ön-test hazırlanarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Ön-test sorularına zorluk ve kazanım bakımından paralel olarak hazırlanan son-test, uygulama bittikten sonra deney ve kontrol gruplarına ayrı ayrı uygulanmıştır. Uygulama bittikten sonra deney grubu öğrencilerinin görüşleri yarı yapılandırılmış form ile alınmıştır. Deney ve kontrol gruplarından ön-test ve son-test ile elde edilen veriler bilgisayar ortamında işlenmiş istatistik paket program ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön-test ve son-test ortalamalarını karşılaştırmak için bağımsız t-testi kullanılırken deney grubunun ön-test ve son-test ortalamalarını karşılaştırmak için bağımlı t-testi kullanılmıştır. Kontrol grubunun ön-test ve son-test ortalamalarını karşılaştırmak için yine bağımlı t-testinden yararlanılmıştır. Öğrenci görüşleri ise içerik analizine tâbi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarında, mantıksal akıl yürütme yöntemleri ile ders işlenen deney grubu öğrencilerinin ön-test ve son-test ortalamalarının son-test lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı, geleneksel yöntemler ile ders işlenen kontrol gruplarının ön-test ve son-test sonuçlarındaki farklılaşmanın anlamlı olmadığı, deney ve kontrol gruplarının son-test ortalamalarının deney grubu lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin görüşleri incelendiğinde, mantıksal akıl yürütme yöntemleri kullanılarak işlenen derslerde kurallara kendilerinin ulaştığı, eğlenceli olduğu, beceri temelli soruların zor olduğu fakat çoğunlukla düşüncelerinde değişiklik olduğu sonuçları çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematics is a formal discipline that deals with abstract and conceptual objects aiming to reach absolute truth. In teaching mathematics, reasoning is an important tool in the development of other mathematical skills and in problem solving. Thıs study aıms to ınvestıgate the effect of the mathematics course taught with logical reasoning methods on the success of students in skill-based questions and students' opinions. The increase in success to be obtained in skill-based questions in the mathematics course will increase the success to be obtained in international exams with LGS, which uses such questions. In the research, students' success in skill-based questions that require high-level thinking skills such as reasoning skills will be investigated depending on the logical reasoning methods used in teaching the subject, revealing their effectiveness, and contributing to the teaching method will guide the teachers. In this study, the opinions of the students were also taken and included in the research. It is a known fact that students are biased towards both math and skill-based questions. Knowing whether these prejudices and negative thoughts will change depending on the teaching to be applied is important for the changes to be made in the mathematics curriculum. In the study group of this research, 7th grade students and a total of 35 students, 18 of which were in the experimental group and 17 in the control group, were studied. Due to the use of qualitative and quantitative data, the method of this research is mixed method research. While the topics related to the polygons sub-learning field were taught according to the lesson plan in which logical reasoning methods were applied with the experimental group students, the same topics were taught with traditional methods with the control group students. A pre-test was prepared from the skill-based questions uploaded to the Measurement and Evaluation System by the Ministry of National Education and applied to the experimental and control groups. The post-test, which was prepared in parallel with the pre-test questions in terms of difficulty and achievement, was applied to the experimental and control groups separately after the application was completed. After the application was finished, the opinions of the experimental group students were taken with a semi-structured form. The data obtained from the experimental and control groups with the pre-test and post-test were analyzed with a statistical package program processed in the computer environment. While the independent t-test was used to compare the pre-test and post-test means of the experimental and control groups, the dependent t-test was used to compare the pre-test and post-test means of the experimental group. Again, the dependent t-test was used to compare the pre-test and post-test means of the control group. Student opinions were subjected to content analysis. In the results of the study, the pre-test and post-test averages of the experimental group students who were taught with logical reasoning methods differed significantly in favor of the post-test, and it was determined that the difference in the pre-test and post-test results of the control groups, who were taught with traditional methods, was not significant. In addition, it was observed that the post-test averages of the experimental and control groups differed significantly in favor of the experimental group. When the opinions of the experimental group students were examined, it was concluded that in the lessons taught using logical reasoning methods, the rules were reached by themselves, they were fun, and skill-based questions were difficult, but there were mostly changes in their thoughts.