Erken gebelik döneminde uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin bulantı kusma şiddeti ve anksiyeteye etkisi
The effect of emotional freedom technique applied in EARLY pregnancy on nausea-vomiting severity and anxiety
  1. Tez No: 742437
  2. Yazar: SİNEM GÜVEN SANTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma, erken gebelik döneminde uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin bulantı kusma şiddeti ve anksiyeteye etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gebe Eğitim Sınıfı'na Haziran 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında başvuru yapan, 55 deney 55 kontrol grubu olmak üzere toplam 110 gebe ile randomize kontrollü olarak yürütüldü. Araştırmada deney grubuna DÖT uygulandı. İlk girişimden sonra gebeler bir gün ara ile iki kez olmak üzere uygulamalara kendi kendilerine devam etti. Bir hafta sonunda araştırmacı tarafından tekrar DÖT uygulandı. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, SUE, PUQE ve GAÖ-R2 ölçekleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to determine the effect of emotional freedom technique applied during early pregnancy on nausea and vomiting severity and anxiety. Material and method: The study was carried out in a randomized controlled manner with a total of 110 pregnant women, 55 of whom were in the experimental group and 55 in the control group, who applied to Inonu University Faculty of Health Sciences Pregnant Education Class between June 2021 and June 2022. EFT was applied to the experimental group in the study. After the first attempt, the pregnant women continued the practices on their own, two times with a one-day break. At the end of a week, EFT was applied again by the researcher. Personal information form, SUE, PUQE and PRAQ-R2 scales were used to collect data.