Covid-19: Devletler ve bireyler için yeni bir siber tehdit
Covid-19: A new cyber threat for states and individuals
  1. Tez No: 742536
  2. Yazar: BÜLENT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DURSUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internetin ortaya çıkışı ve hızla gelişmesine paralel olarak, bilgisayar, donanım ve yapılarının küçülmesiyle her yerde taşınabilir hale gelmiştir. Bilgisayarların gelişmesine paralel olarak mobil cihaz teknolojisinin de hızlı bir şekilde gelişmesiyle mobil cihazlar farklı işletim sistemleri ile bilgisayarların yerini almaktadır. Bu çalışmamızın amacı siber saldırı yöntemlerinin analitik olarak incelenmesi, Biyo-terör ve biyo-saldırı konularına kısaca değinildikten sonra bu konuların nasıl evrim geçirip bilişim sistemleri üzerinde ayrı bir siber tehdit haline geldiği, birey ve devletlere yönelik olarak oluşan ya da oluşabilecek yeni siber tehditlere karşı alınacak tedbirler, siber güvenlik ve siber tehdit analizlerinden oluşacaktır. Yöntem: Devletlerde ve bireylerde oluşan yeni sağlık ve güvenlik algısı neticesinde, kendisine çok geniş ve farklı bir açık kapı bulan Hackerler, Siber saldırganlar, terör örgütleri, dolandırıcılar ve hatta hasım ülkelerin global anlamda oluşan yeni gündemlere göre siber tehdit oluşturan kötü amaçlı zararlı yazılımların sadece ismi değiştirilerek internet üzerinden farklı yöntemler kullanmak suretiyle tehdit oluşturan zararlı yazılımların analiz sonuçları, çeşitli analiz ve yazılımları kullanılmak suretiyle ortaya çıkartılmıştır. Bulgular: Kötü amaçlı zararlı yazılımların COVID-19 ismini kullanarak web sitelerinden executable (çalıştırılabilir) dosya formatında, office dosyalarına (Word, excel, pdf) yerleştirilerek office dosyalarında, mobil cihazlarda kullanılan apk. dosyaları içerisine yerleştirilerek ve java arşiv dosyalarının içerisine yerleştirilen jar. dosyaların da bulunduğu görülmüştür. Sonuç: Sağlık alanında ortaya çıkan COVID-19 virüsü ile birlikte biyolojik savaş, biyoterör, siber tehdit açısından ele alınarak siber tehdit oluşturan Malware, Solucan (Worm), Virus, Trojan (Truva atı) ve Casus Yazılımlara (Spyware) ait uygulamalar analiz edilerek sonuçlarını ortaya çıkartılmıştır. Devletlerin küresel olarak karşılaştıkları farklı konuların siber saldırganlar tarafından siber saldırılara dönüşebileceği unutulmamalıdır. Siber saldırganlar tarafından kullanılan yöntem ve metotlar teknoloji ile paralel gitmektedir. Çalışmamızda siber saldırganlar tarafından kullanılan yöntem ve metotlar hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With the development of technology, parallel to the emergence and rapid development of the internet, computer hardware and structures have become portable everywhere. With the rapid development of mobile device technology in parallel with the development of computers, mobile devices are replacing computers with different operating systems. The aim of this study is to analyze cyber attack methods analytically, how bio-terror and bio-attack issues have evolved and become a separate cyber threat on information systems, and will be taken against new cyber threats that may or may occur against individuals and states. measures will consist of cyber security and cyber threat analysis. Method: As a result of the new health and security perception formed in the states and individuals, hackers, cyber attackers, terrorist organizations, fraudsters and even the enemy countries, who found a very wide and different open door, according to the new global agendas of the malicious malicious software that create a cyber threat, only by changing the name of the internet. The analysis results of malicious software that pose a threat by using different methods over the Internet have been revealed by using various analyzes and software. Findings: Using the COVID-19 name of malicious malware, it is an apk used on mobile devices from Office files by placing it in executable file format from websites, Office files (Word, excel, pdf). Jar. The files are also found. Results: With the COVID-19 virus emerging in the field of health, biological warfare, bioterrorism, and cyber threats are handled in terms of Malware, Worm, Virus, Trojan (Trojan horse) and Spyware (Spyware) applications are analyzed and their results are revealed. . It should not be forgotten that different issues that states face globally can turn into cyber attacks by cyber attackers. The methods and methods used by cyber attackers go in parallel with technology. In our study, information is given about the methods and methods used by cyber attackers.