Bireylerin kişiler arası bağımlılık eğilimleri ile duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişki
The relation ship between interpersonal dependence tendencies and levels of exposure to emotional violence
- Tez No: 742573
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18 yaş üstü bireylerin kendilerindeki kişilerarası bağımlılık eğilimlerinin duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri ile ilişkili olup olmadığı ve bağımlılığı bulunan ile bulunmayan bireyler arasındaki kişilerarası bağımlılık eğilimlerinin saptanmasıdır. Araştırmaya Ocak 2022 ve Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir hastanede yatarak ve ayakta tedavi gören hastalar ile ayrıca hastane dışı 18 yaş üstü toplam 338 (133 kadın ve 205 erkek) gönüllü birey katılmıştır. Çalışmanın verileri normal dağıldığı için betimsel istatistiğin yanısıra parametrik testlerden Independent t-testi, one-way Anova ve Post-Hoc testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %18,6'sında bağımlılık bulunmazken %81,4'ünde bağımlılık vardır, bunlarında; %46,2'sinin sigara, %39,3'ünün alkol, %12,7'sinin madde ve %1,8'inin ilaç bağımlılığı olduğu sonucuna ulaşımıştır. Madde bağımlılığı bulunan 42 kişinin ise, %52,4'ünün esrar, %28,6'sının kokain, %14,3'ünün eroin ve %4,8'inin de lsd bağımlılığı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Madde ve ilaç bağımlılarının sigara ve alkol bağımlılarına oranla daha yüksek düzeyde“engellenme”ve“zarar verilme”yaşadığı, kişiler arası bağımlılık durumlarına göre baktığımızda da madde bağımlılarının sigara ve alkol bağımlılarına oranla daha fazla“duygusal güven”ve“otonomi”yaşadığı, ayrıca alkol bağımlılarının da sigara bağımlılarına oranla daha yüksek düzeyde“duygusal güven”problemi yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızda kadınlara oranla erkeklerde daha fazla duygusal şiddete maruz kalma görülsede anlamlı bir fark oluşturmadığı, bağımlılığı bulunan boşanmış bireylerin evli ve bekar bireylere oranla daha fazla bağımlılık geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal şiddete maruz kalma ile kişiler arası bağımlılık durumları ile pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu ancak bağımlılık türü ve madde türü ile arasında bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kişiler arası bağımlılık durumu ile bağımlılık türü ile yine pozitif yönlü düşük bir ilişki bululunurken madde türü ile arasında bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılırken, bağımlılık türü ile (sigara, alkol, madde, ilaç) madde türü (esrar, kokain, eroin, lsd) arasında ise negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the interpersonal addiction tendencies of individuals over the age of 18 are related to their exposure to emotional violence and to determine the interpersonal addiction tendencies between individuals with and without addiction. Between January 2022 and June 2022, inpatients and outpatients in a hospital in Istanbul, as well as a total of 338 (133 female and 205 male) volunteer individuals over the age of 18 who were out of the hospital participated in the study. Since the data of the study were normally distributed, in addition to descriptive statistics, Independent t-test, one-way Anova and Post-Hoc tests from parametric tests were used. According to the results of the research, while 18.6% of the participants did not have addiction, 81.4% of them had addiction. It was concluded that 46.2% of them were cigarette addiction, 39.3% alcohol, 12.7% substance and 1.8% drug addiction. It was concluded that 42.4% of 42 people with substance addiction were addicted to cannabis, 28.6% to cocaine, 14.3% to heroin and 4.8% to LSD addiction. Substance and drug addicts experience higher levels of“inhibition”and“harm”compared to cigarette and alcohol addicts. It has been concluded that addicts also have a higher level of“emotional confidence”problems compared to cigarette addicts. In our study, it was concluded that although men are exposed to more emotional violence than women, it does not make a significant difference, and divorced individuals with addiction develop addiction more than married and single individuals. It has been concluded that there is a low positive relationship between exposure to emotional violence and interpersonal dependence, but there is no relationship between addiction type and substance type. While there is a low positive correlation between interpersonal dependence and addiction type, it is concluded that there is no relationship between the type of addiction and the type of addiction (cigarette, alcohol, substance, drug) and the type of substance (marijuana, cocaine, heroin, lsd). It was concluded that there is a weak negative relationship.