Bretschneider histidin-triptofan-ketoglutarat kardiyopleji solüsyonu ile konvansiyonel kan kardiyopleji solüsyonunun açık kalp kapak ameliyatı yapılan hastalarda post operatif akut böbrek yetmezliği ve sonuç parametreleri açısından karşılaştırılması
The comparison of postoperative acut kidney injury and results parameters of bretschneider histidin-triptofan-ketoglutarat cardioplegia and conventionel blood cardioplegia on open heart valve surgery
  1. Tez No: 742589
  2. Yazar: ELİF GÖZDE DOKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM GİRGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kardiyak cerrahide elektif arrest oluşturmak için çeşitli kardiyopleji solüsyonları kullanılmaktadır. BHTK solüsyonu da tek doz uygulamadan sonra uzun süreli miyokardiyal koruma ile kansız ve hareketsiz bir ameliyat alanı sağlaması nedeniyle ilgi çekicidir. Bu çalışmanın amacı; BHTK solüsyonu ile kan kardiyoplejisini açık kalp kapak operasyonları geçiren hastalarda post operatif akut böbrek yetmezliği, sonuçlar ve mortalite açısından karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Ocak 2016- Kasım 2021 tarihleri arasında 18 yaşından büyük açık kalp kapak ameliyatı uygulanan 94 hasta, hastane bilgi yönetim sistemi kayıtları, arşiv ve dosya kayıtları kullanılarak retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, EuroSCORE II, STS ölüm riski, STS böbrek hasarı, STS mortalite/morbidite, operasyon öncesi hemogram, koagülasyon, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri ve elektrolitler, operasyon öncesi TT-EKO bulguları, operasyon sırasındaki veriler, operasyon sonrasındaki veriler ve komplikasyonlar, operasyon sonrası 24. saat, 48. Saat ve 7. Gündeki böbrek fonksiyon testleri ve elektrolitlerin karşılaştırılması amaçlanmış olup ayrıca bu parametrelerin ABH üzerine etkisi de incelenmiştir. Çalışmamızda BHTK grubunda azalmış sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonuna sahip hasta sayısının, redo vaka sayısının, kardiyak cerrahi öyküsü olan hasta sayısının daha fazla olduğu saptanmıştır. BHTK grubundaki hastaların daha yüksek EuroSCORE II, STS ölüm riski ve STS mortalite/morbiditeye sahip olduğu görülmüştür. BHTK grubunda daha düşük pre op EF saptanmıştır. Ek olarak BHTK grubunda daha uzun cross klemp, KPB ve operasyon süresi, daha yüksek intra ve post op İS, intra ve post op PLT transfüzyonu saptanmıştır. Fakat diğer post operatif komplikasyonlar, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakımda kalış, hastanede kalış süresi ve 30 günlük mortalitede fark saptanmamıştır. Ayrıca ABH açısından kardiyopleji türlerinde gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. ABH'na etki eden faktör olarak da hipertansiyon ve KPB süresi saptanmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre BHTK solüsyonu da en az kan kardiyoplejisi kadar güvenli olup kardiyak performansı kötü olan hastalarda da klinik sonuçları iyileştirmektedir. Ayrıca BHTK solüsyonunun sistematik etkileri bilinmemekle beraber BHTK solüsyonu kullanılan hastalarrda operasyon sonrası ilk günlerde BUN artışı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various cardioplegia solutions are used to induce elective arrest in cardiac surgery. BHTK solution is also interesting because it provides a bloodless and immobile surgical field with long-term myocardial protection after a single dose administration. The aim of this study; to compare BHTK solution and blood cardioplegia in terms of postoperative acute kidney injury (AKI), outcomes, and mortality in patients undergoing open heart valve operations. In our study, 94 patients older than 18 years of age who underwent open heart valve surgery between January 2016 and November 2021 were analyzed retrospectively using hospital information management system records, archive and file records. It was aimed to compare the demographic characteristics of the patients, EuroSCORE II, STS risk of mortality, STS renal failure, STS mortality or morbidity, preoperative hemogram, coagulation, liver function tests, renal function tests and electrolytes, preoperative TT-ECO paramaters, intraoperative data, postoperative data and complications, renal function tests and electrolytes at the 24th hour, 48th hour and 7th day after the operation. In addition, the effects of these parameters on AKI were also investigated. In our study, it was found that the number of patients with decreased left ventricular ejection fraction, the number of redo cases, and the number of patients with a history of cardiac surgery were higher in the BHTK group. Patients in the BHTK group were found to have a higher EuroSCORE II, STS risk of mortality and STS mortality/morbidity. A lower pre-op EF was detected in the BHTK group. In addition, longer cross-clamp, CPB and operation time, higher intra and post op inotrope score, intra and post op PLT transfusion were found in the BHTK group. However, no difference was found in other post-operative complications, mechanical ventilation time, length of stay in the intensive care unit, length of hospital stay, and 30-day mortality. In addition, no difference was found between the groups in cardioplegia types in terms of AKI. Hypertension and duration of CPB were determined as factors affecting AKI. According to the data we obtained from our study, BHTK solution is at least as safe as blood cardioplegia and improves clinical outcomes in patients with poor cardiac performance. In addition, although the systematic effects of BHTK solution are not known, an increase in BUN was detected in the first days after the operation in patients who used BHTK solution.