Farklı ekolojik koşullarda soya fasulyesi (Glycine max. L. Merr.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield and quality characteristics of different soybean (Glycine max L. Merr.) varieties in different ecological conditions
- Tez No: 742590
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada üreticilerin soya fasulyesi üretim potansiyelini arttırmak ve aynı zamanda yağ açığını azaltmaya katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Soyanın yetiştirilebileceği yeni lokasyonların tespit edilmesi amacıyla farklı kaynaklardan temin edilen soya çeşitleri ile Aydın ve Adana lokasyonlarında çeşit verim denemesi yapılmış ve bu lokasyonlarda yetiştirilen soya çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri araştırılmıştır. Bu çalışmada özellikle Akdeniz bölgesine adapte olmuş soya fasulyesi çeşitlerinin verim ve kalite performanslarının farklı ekolojik koşullar altında test edilerek çeşitlerin potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the soybean production potential of farmers and reducing soybean oil shortage. To determine new locations where soybean can be grown with higher yield and quality values, cultivar yield trials were conducted with soybean cultivars obtained from other countries with different maturity groups in Aydın and Adana locations. This study purposes to reveal the yield and quality performance of soybean cultivars which are mainly adapted to the Mediterranean climate under different ecological conditions.