The impact of COVID-19 pandemic on the engineers' performance
COVID 19 pandemisinin mühendislerin performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 742596
  2. Yazar: OMAR YAHYA MOHAMMED AL-KAFF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
COVID-19 krizi sırasında, çok sayıda çalışma, kurumsal başarının önemli bir belirleyici faktörü olarak çalışan performansını araştırırken, aksine, kritik rollerine ve artan sorumluluklarına rağmen mühendislerin performansına dikkat çekici bir odaklanma olmadı. Dolayısıyla bu araştırma, COVID-19 pandemisinin mühendislerin performansı üzerindeki etkisini incelemek üzere başlatılmıştır. 100 mühendisten gelen anket verileri Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiş, ayrıca yakın zamanda önerilen Doğrulayıcı Bileşik Analiz (HCCA) yöntemi kullanılarak oluşturulan modelin güvenilirliği ve geçerliliği sağlanmıştır. Sonuçlar, Organizasyonel Değişim, İş-Yaşam Dengesi, İş Memnuniyeti ve Stres aracı değişkenleri aracılığıyla COVID-19 pandemisinin mühendislerin performansı üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşadıkları stres düzeyinin, beklenenin aksine performansı arttırdığı bulunmuştur ki muhtemelen bu sonuç felaketin ortasında bile performans iyileştirmeleri yaratmayı sağlayan başarılı yönetim uygulamalarına işaret etmektedir. Cinsiyet, İş Deneyimi, Çocukların Sorumluluğu ve Medeni Durum kontrol değişkenleri ayrıca incelenmiş, daha deneyimli ve evli olmayan mühendislerin diğerlerine göre nispeten daha yüksek performans gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During COVID-19 crisis, numerous studies have investigated employee's performance as a major determinant factor of organizational success. In such hard times, there was no noticeable focus on engineers' performance despite their critical roles and increased responsibilities. Thus, this research is initiated to study the impact of COVID-19 pandemic on engineers' performance. Survey data from 100 engineers have been analyzed using Partial Least Square Structural Equation Modeling (PLS-SEM), also reliability and validity of the constructed model have been ensured using a recently proposed new Confirmatory Composite Analysis method (HCCA). Path model results suggest a total positive impact of COVID-19 pandemic on engineers' performance through Organizational Change, Work-Life Balance, Job Satisfaction and Stress as mediators. The level of their experienced stress has been found to increase the performance rather than the opposite, which probably indicates successful management implementations that enabled creating performance improvements even amid the catastrophe. Control variables of Gender, Work Experience, Responsibility of Children, and Marital Status are additionally examined, and more experienced and non-married engineers have been observed to have relatively increased performance than others.