XX. yüzyılın başında Osmanlı nizamî süvari birlikleri (1900-1914)
Ottoman regular cavalry forces at the start of the 20th century (1900-1914)
  1. Tez No: 742613
  2. Yazar: OĞUZHAN KONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ordular için hız, savaşta asimetri ve kuvvet çarpanı unsurudur. Hızın pratikteki karşılığı da süvari sınıfıdır. Süvari sınıfı teknolojik gelişmenin yoğun olarak yaşandığı son döneme doğru mazideki önemini yitirmiş ve son tahlilde ılga olmuştur. Bu çalışmada II. Meşrutiyet döneminde Osmanlı ordusundaki süvari sınıfının; doktrini merkeze alınmak üzere teşkilât ve teçhizâtı ele alınmıştır. Süvari sınıfının ordu içindeki yapılanması konuşlanması, kullandığı teçhizât, aldığı eğitim ve üstlendiği görevler üzerinden tanımlanmaya çalışılmıştır. Süvarinin XIX. asrın ortasından itibaren muharebe alanında kabiliyetinin kademeli olarak kısıtlandığı argümanı ile son dönem için ne anlam ifade ettiği araştırılmıştır. Bu hususta Teşkilât, Teçhizât, Tefekkürât (3T) yaklaşımı, yöntem olarak kullanılmış; ateşli silahlar ve diğer teknolojik ilerlemeler ışığında dönemin süvari anlayışı tasvir edilmiştir. II. Meşrutiyet dönemi örneğinden yola çıkılarak; son dönem Osmanlı ordusunda süvari sınıfının taktik ve stratejik seviyedeki önemi sorgulanmış, bu hususta subayların yaptığı tartışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For armies, speed is a factor of asymmetry and force multiplier in war. The equivalent of speed in reality is the cavalry corps. Cavalry, towards the latest period in which intensive technological development happened, lost its significance and was abolished. In this work, the equipment and organization of Ottoman Army cavalry corps at the start of the 20th century was addressed with their doctrine at the core. The structure of the cavalry corps in the army was defined over their deployment, equipment, training and the missions undertaken. With the argument of cavalry's capabilities gradually being restricted in the battlefield since the middle of the 19th century, it was inquired as to what meaning did cavalry represent in the latest period. For this case the approach of Organization, Equipment, Doctrine (3T) was used as a method. The era's understanding of cavalry was described with regards to firearms and other technological advances. Taking the Second Constitutional Era as an example; the importance of the cavalry of late Ottoman Army at the strategic and tactical levels was questioned and the discussions among officers were evaluated.