Buğday ununa çerezlik kabak (Cucurbita pepo L.) unu ilavesinin hamurun ve ekmeğin teknolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of pumpkin (Cucurbita pepo L.) flour addition to wheat flour on the technological properties of dough and bread
- Tez No: 742667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL EMRE GERÇEKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
BUĞDAY UNUNA ÇEREZLİK KABAK (Cucurbita pepo L.) UNU İLAVESİNİN HAMURUN VE EKMEĞİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Meltem TARTILMIŞ TÜRKOĞLU NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 2022 ÖZET Bu araştırmada, çerezlik kabağın atık materyal olan kısmı un haline getirilerek ekmek üretiminde kullanım imkânları araştırılmıştır. Bu amaçla, normal ekmek üretiminde buğday unu yerine farklı seviyelerde (%2,5, %5, %10 ve %20) kabak ununun kullanıldığı un karışımlarından elde edilen hamurların reolojik özellikleri ve renk yoğunluğu; üretilen ekmeklerin ise bazı fiziksel, kimyasal, dokusal ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ADDITIONAL PUMPKIN FLOUR (Cucurbita pepo L.) TO WHEAT FLOUR ON THE TECHNOLOGICAL PROPERTIES OF DOUGH AND BREAD (M. Sc. Thesis) Meltem TARTILMIŞ TÜRKOĞLU NEVŞEHIR HACI BEKTAŞ VELI UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES August, 2022 ABSTRACT In this research, the waste material of the squash was turned into flour and the possibilities of using it in bread production were investigated. For this purpose, the rheological properties and color color of doughs obtained from different (2.5%, 5%, 10% and 20%) pumpkin flour instead of normal bread wheat flour; while the breads taste good, pumping, textural and sensuous.