An examination of teacher motivation during the online teaching period: A case of COVID-19 pandemic
Online öğretim döneminde öğretmen motivasyonu üzerine bir inceleme: COVID-19 sürecinden bir örnek
- Tez No: 742690
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Her türlü öğrenme etkinliğinin başarıya ulaşmasında motivasyonun önemi alanda kabul görmüş ve motivasyon üzerine İkinci Dil Edinimi alanında da bir çok çalışma yürütülmüştür. Ancak alanda öğrenci motivasyonu üzerine kayda değer derecede çok araştırma yapılmasına rağmen, özellikle de öğretmenlerin sınıfla ilgili tüm konularda, öğrenciler, öğrenme süreci ve dolayısıyla da öğrenme başarısı üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, öğretmen motivasyonu şaşırtıcı derecede az araştırılan bir konu olmuştur. Bu durum özellikle de, öğretmenlerin ve öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve öğrenci motivasyonu üzerine çalışmalar olsa da öğretmen motivasyonunun hiç odak noktası olmadığı online öğrenme ortamları için geçerlidir. Öğretmenlerin, öğrenmede kilit bir faktör olan öğrenci motivasyonu nasıl artırabildiği ya da azaltabildiği göz önüne alındığında, öğretmenler ve özellikle de öğretmen motivasyonu üzerine daha çok araştırma yapılması gerektiği aşikârdır. Ayrıca, online eğitimin hayatımızdaki rolü gittikçe arttığından, bu konu online ortamlarda da incelenmelidir. Bu sebeple, betimsel bir çalışma olan bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sırasında hazır olsalar da olmasalar da kendilerini bir anda çevrimiçi eğitim gerçekliği ile karşı karşıya bulan İngilizce öğretmenlerinin motivasyonuna odaklanmaktır. Bu amaca ulaşmak için Türkiye'de özel bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulunda görev yapan öğretmenlere öğretmen motivasyon ölçeği dağıtılmıştır. Anket sonuçları SPSS 22.0 (Sosyal Bilimler İstatistik Programı) kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin iç ve dış motivasyon faktörleri ile motivasyon düzeyleri belirlenmiştir. Bu analize dayalı olarak, çok yüksek ve çok düşük motivasyon sergileyen öğretmenlerle çevrimiçi öğretim döneminin motivasyonları üzerindeki etkilerini keşfetmek için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Hem sözel hem de sayısal veri analizlerine göre katılımcı öğretmenlerin motivasyonlarının genel olarak düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. İç motivasyon faktörleri incelendiğinde, katılımcıların bilgi verme ve iş mutluluğu ve mesleki başarı veya büyüme konularına çok önem verdikleri, ve çevrimiçi dönemin bir öğretmen olarak becerilerini geliştirdiğini düşünmelerine rağmen, adaptasyon sürecinde yaşadıkları zorluklardan dolayı morallerinin bozulduğu gözlemlenmiştir. Dışsal faktörler açısından, öğrencilerle doğal etkileşim eksikliği, okul politikaları ve yönetmelikleri, teknik problemler, iş yükü ve programı ile öğretmenlerin psikolojisi ve fiziksel sağlığı ile ilgili bazı konular motivasyon kırıcı faktörler olarak bulunurken, evden çalışmanın avantajları ve çevrimiçi uygulamalar ve ders kitaplarının kullanılmasının yararları katılımcı öğretmenleri motive eden unsurlar olarak bulunmuştur. Son olarak, toplanan bilgilere dayanarak, öğretmenlerin özellikle çevrimiçi ortamlardaki çalışma koşullarına ilişkin sonuçlar çıkarılmış, öneriler ileri sürülmüştür. Toplanan verilerin öğretmenler, okullar, eğitim programcıları ve eğitim paydaşları için faydalı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of motivation for the success of any kind of learning has been acknowledged and there have been many studies on motivation in Second Language Acquisition (SLA) as well. However, although there is a substantial body of research on student motivation in the field, the issue of teacher motivation has remained surprisingly under researched; especially considering the immense impact teachers have on everything related to classroom, students, the learning process and therefore the achievement of learning. This is especially the case in online environments seeing that there have been studies that focus on the problems encountered by teachers and students as well as student motivation, but teacher motivation in online environments has not been the main focus of research at all. It is clear that more research needs to be conducted on teachers and especially teacher motivation, considering how it can promote or decrease student motivation, which is a key factor for learning. In addition, this issue should also be examined in online environments as it seems that the role of online teaching in our lives will continue to increase due to many reasons. Therefore, the aim of the current study, which is a descriptive work, is to focus on motivation of English as a Foreign Language (EFL) teachers during the time of Covid-19 pandemic, when they suddenly found themselves to be facing the reality of online education whether they were ready for it or not. To achieve this aim, a teacher motivation scale was distributed to teachers working in the School of Foreign Languages of a private university in Turkey. The results of the questionnaire were analyzed by using SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences). Teachers' internal and external motivation factors were determined as well as their motivation levels. Based on this analysis, semi-structured interviews prepared by the researcher were conducted with the teachers who displayed very high and very low levels of motivation to discover the effects of online teaching period on their motivation. Content analysis was used to analyze the data from the interviews. Overall, the findings have shown that the motivation of the participant teachers is on the lower levels as indicated by both the quantitative and the qualitative data. In terms of intrinsic factors, it was found that the participants gave a lot of importance to the issues of imparting knowledge and job happiness and professional achievement and growth, and although they thought that the online period improved their skills as a teacher they were demotivated by the challenges they experienced in the adaptation process. In terms of extrinsic factors, several issues related to the lack of natural interaction with students, school policies and regulations, technical problems, workload and schedule, as well as teachers' psychology and physical health were found to be demotivating factors while the advantages of teaching from home and the benefits of using applications and online course books were found to be motivating aspects for the participant teachers. Finally, based on the information gathered, conclusions were made and some suggestions were put forward on working conditions of teachers, especially during online teaching. It is hoped that the data gathered will be useful for teachers, schools, education programmers and educational stakeholders alike.