New 1,3,4-thiadiazole derivatives and investigation of their biological activities
Yeni 1,3,4-tiyadiazol türevleri ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 742724
  2. Yazar: AMAL ABDULSAMAD NAJI FARHAN AL-SHARABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), yaşlılar arasında en sık görülen demans türü olan çok faktörlü bir nörolojik bozukluktur. AH'nın patofizyolojisini açıklamak için çeşitli patojenik süreçler önerilmiş olsa da, kesin nedeni uzmanlar için bir gizem olmaya devam etmektedir. Hastalığın karmaşık patolojik süreci nedeniyle, tek hedefli terapiler ve kombinasyon terapileri dahil olmak üzere mevcut geleneksel tedaviler, hastalığın tedavisi veya ilerlemesini yavaşlatmak için yetersiz kabul edilmektedir. Araştırmacılar, aynı anda birden fazla bölgede hareket edebilen yeni çok hedefli ligandların (MTL) geliştirilmesine giderek daha fazla odaklanmaktadır. Bu çalışmada, 1,3,4-tiyadiazol heterosiklik halkasının ve trisiklik hidrokarbon adamantanın karakteristik özellikleri kullanarak, on sekiz yeni türev sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin kimyasal yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve yüksek çözünürlüklü kütle spektroskopisi (HR-MS) ile aydınlatılmıştır. Bu türevler, AH'deki patojenik yolaklarla ilişkili olan asetilkolinesteraz (AChE), butirilkolinesteraz (BChE) ve monoamin oksidazlara (MAO-A ve MAO-B) karşı in vitro aktiviteleri açısından araştırılmıştır. Aktivite sonuçlarına göre 3a, 3b, 3d, 4a ve 4b bileşikleri AChE'ye karşı iyi dercede inhibisyon aktivitesi göstermiştir. Bileşikler 3a, 4a ve 4b, MAO-B'ye karşı inhibe edici aktivite gösterirken, bileşiklerin hiçbiri BChE ve MAO-A'ya karşı belirgin bir inhibisyon sergileyememişlerdir. Bu aktif bileşikler arasında, 3a, 4a ve 4b'nin ikili inhibisyon aktiviteye sahip olduğu ve aralarından bileşik 4a'nın en umut verici ikili inhibitör molekül olduğu tespit edilmiştir. En aktif bileşikler için moleküler docking, enzimin aktif bölgesi ile bağlanma etkileşimlerini araştırmak için hem AChE hem de hMAO-B kristal yapıları üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a multifactorial neurological disorder that is the most common form of dementia among the elderly. While various pathogenic processes have been proposed to explain the pathophysiology of Alzheimer's disease, the exact cause remains a mystery to scientists. Because of the disease's complex pathological process, current conventional treatments including mono-targeted therapies and combination therapies are considered insufficient to cure or slow the progression of the disease. As a result, researchers are increasingly concentrating on the development of novel multi-targeted drugs (MTDs) that can act on several targets at the same time. In this thesis, the characteristic features of the 1,3,4-thiadiazole heterocyclic ring and the tricyclic hydrocarbon adamantane were used to design and synthesize novel derivatives. The chemical structures of all synthesized compounds were elucidated by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, and High-resolution mass spectrometry (HR-MS). These derivatives were investigated for their in vitro activity against acetylcholinesterase (AChE), butyrylcholinesterase (BChE) and monoamine oxidases (MAO-A and MAO-B) which have been linked to pathogenic pathways in AD. According to the activity results, compounds 3a, 3b, 3d, 4a and 4b showed remarkable inhibition activity against AChE. Compounds 3a, 4a and 4b showed inhibition activity against MAO-B while none of the compounds showed inhibition activity against BChE and MAO-A. Among these active compounds, 3a, 4a and 4b showed dual inhibition activity, however compound 4a was the most promising dual inhibitor candidate. Additionally, Molecular docking studies for the most active compounds were performed on both AChE and hMAO-B crystal structures to investigate the binding interactions with the enzyme's active site.