The possible mediating role of mindful awareness in better self-regulation skills of individuals according to their creativity levels
Kişilerin yaratıcılık düzeylerine göre öz düzenlemede daha iyi olmalannda farkındalığın olası aracı rolü
- Tez No: 742884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİGA OSMANLI SHİROLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Yaratıcılık araştırma alanında popülerleşmekte ve unsurlarını araştıran çalışmalarla gizemi çözülmektedir. Öz düzenleme yeteneği ile yaratıcılık arasındaki ilişki ve bilinçli farkındalığın öz düzenleme üzerindeki olumlu etkisi literatürde tutarlıdır. Bununla birlikte, dikkatli farkındalık ve yaratıcılık arasında çelişkili bulgular vardır. Amaç: Araştırma problemimiz, dikkatli farkındalığın yaratıcılık ve öz-düzenleme arasındaki olası aracı rolüydü. Dikkatli farkındalığın yaratıcılık ve öz-düzenleme arasında olumlu bir aracı rolü var mı? Metot: 18-35 yaş arası (30 erkek, 74 kadın) katılımcılara sosyodemografik veri formu uygulandı. Araç olarak Kaufman Yaratıcılık Alanları Ölçeği, Öz-Düzenleme Anketi, Dikkatli Dikkat Farkındalık Ölçeği ve Yetişkin DEHB DSM-5 Öz-Bildirim Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular öz bildirime dayanmaktadır. Sosyodemografik değişkenler açısından öz düzenleme, DEHB düzeyi, yaratıcılık ve bilinçli farkındalık toplam puanının farklılaşma düzeyleri istatistiksel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. İki bağımsız gruplu değişkenler için bağımsız gruplar t testi; İkiden fazla grup içeren değişkenleri karşılaştırmak için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanıldı. Araştırmada öz düzenleme, DEHB düzeyi, yaratıcılık alt boyutları ile toplam puanlar ile bilinçli farkındalık toplam puanı arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Öz düzenlemenin yordayıcılarını incelemek için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Dikkatli farkındalık arttıkça, öz düzenlemenin arttığı bulunmuştur. Öz-düzenleme, yaratıcılığın bazı alt ölçekleriyle pozitif olarak ilişkilidir. Ve dikkatli farkındalık, yaratıcılığın bazı alt ölçekleriyle pozitif olarak ilişkilidir. Sonuç: Anahtar sonuçlar, dikkatli farkındalığın öz-düzenleme ve yaratıcılık arasında aracı bir role sahip olduğunu göstermektedir. Yaratıcılığın etkinliğini artırmak için bilinçli farkındalık yaratmak için inisiyatif almak bu çalışmanın önerilerinden biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Creativity is getting popular in the research field and is being demystfied through studies which investigate its elements. The relationship between self-regulation ability and creativity and the positive effect of mindful awareness on self-regulation are consistent through the literature. However, there are conflicting findings between mindful awareness and creativity. Aim: Our research problem was the possible mediatory role of mindful awareness in between creativity and self-regulation. Does mindful awareness have a positive mediating role between creativity and self-regulation? Method: A sociodemographic data form was applied to participants aged 18-35 (30 men, 74 women). Kaufman Domains of Creativity Scale, The Self-Regulation Questionnaire, Mindful Attention Awareness Scale and Adult ADHD Self-Report Screening Scale for DSM-5 were used as instruments. The findings are based on self-report. In terms of socio-demographic variables, the differentiation levels of self-regulation, ADHD level, creativity and mindfulness total score were examined by statistical analysis methods. Independent groups t-test for the variables with two independent groups; One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare variables containing more than two groups. In the study, Pearson Correlation was applied to examine the relationship between self-regulation, ADHD level, creativity sub-scales as well as total scores and mindfulness total score. In order to examine the predictors of self-regulation, hierarchical regression analysis was applied. It has been found that as mindful awareness increased, self-regulation increased. Results: Self-regulation is positively correlated with some subscales of creativity. And mindful awareness is positively correlated with some subscales of creativity. Conslusion: Key results indicate that mindful awareness has a mediating role between self-regulation and creativity. In order to increase the efficiency of creativity, taking initiative to raise mindful awareness would be one of the suggestions of this study.