Hemen hemen parakontak manifoldlar
Almost paracontact mani̇folds
  1. Tez No: 742962
  2. Yazar: ÜMMÜ KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde hemen hemen parakontak metrik manifoldlar ele alınmıştır. Öncelikle hemen hemen parakontak metrik manifoldlar ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Daha sonra ise bu manifoldların sınıflandırılması çalışılmıştır. Bu sınıflandırma için, hemen hemen parakontak metrik bir manifoldun temel iki formunun Levi-Civita kovaryant türevinin ait olduğu uzay 12 altuzayın direkt toplamı olarak yazılmıştır. Böylece hemen hemen parakontak metrik manifoldların sınıfı incelenmiştir. Ayrıca normal, parakontak, para-Sasaki ve kuasi-para-Sasaki manifoldların sınıfları çalışılmıştır. Bunlara ek olarak, 5 boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde eta-Einstein yapıların varlığı araştırılmıştır. Bundan başka, 5 boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde hemen hemen parakontak metrik yapı örnekleri verilmiş ve bunların ait oldukları sınıflar belirlenmiştir. Son olarak da 5 boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde kuasi-para-Sasaki yapıların varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, almost paracontact manifolds are studied. After giving basic concepts on almost paracontact manifolds, the classification of these manifolds is examined. Almost paracontact metric manifolds were classified according to the Levi-Civita covariant derivatives of their fundamental two-forms. In addition, the classes of normal, paracontact, para-Sasakian and quasi-para-Sasakian manifolds are considered. Furthermore the existence of eta-Einstein structures on 5 dimensional nilpotent Lie algebras are studied. Also examples of almost paracontact metric structures on 5 dimensional nilpotent Lie algebras are given and their classes are determined. Finally the existence of quasi-para-Sasakian structures on 5 dimensional nilpotent Lie algebras is analysed.