İş güvencesi kapsamında asıl işveren alt işveren ilişkisi
Main employer and sub-employer relationship within the scope of job security
- Tez No: 742970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde yıllardır uygulanmakta olan asıl işveren alt işveren ilişkisinin temelinde asıl işverenlerin işletmenin ve işin gereği ile teknolojik uzmanlık gerektiren asıl işin bir bölümünü veya işverenin mal ve hizmet üretimine ilişkin asıl işe yardımcı işlerin alt işverenlere yaptırılması suretiyle işyerlerini yönetebilmeleri yatmaktadır. Bu esnada alt işveren işçileri de asıl işverenin işyerinde bu işe özgülenmiş olarak çalışacaklardır. İş güvencesi koşullarının sağlanması şartıyla bu süreçte alt işveren işçilerinin iş sözleşmesi ancak geçerli sebebin varlığı durumunda feshedilebilecektir. Çalışma genelinde iş güvencesi ve alt işverenlik müesseseleri ayrıntılı incelenmiş, bu iki durumun bir arada bulunması halinde alt işveren işçilerinin iş güvencesinden yararlanma koşulları ve işe iade davalarında alt işveren ilişkisinin muvazaalı olması halinde asıl işverenin sorumlulukları irdelenmiştir. Uygulamada sorun teşkil eden durumlar da ele alınarak çözüm olanakları öğretideki görüş ve eleştiriler kapsamında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of the principal employer-sub-employer relationship, which has been practiced for years in our country, lies in the fact that the principal employers can manage a part of the main work that requires technological expertise due to the requirements of the business and the job, or that sub-employers can outsource the works that assist the main work of the employer's production of goods and services. In the meantime, subcontractor workers will also work in the main employer's workplace dedicated to this job. Provided that job security conditions are met, the employment contract of subcontractor workers can only be terminated in the presence of a valid reason. Throughout the study, job security and subcontracting institutions were examined in detail, the conditions for subcontractor workers to benefit from job security in case these two situations coexist and the responsibilities of the main employer in case of collusion in reemployment lawsuits were examined. The situations that pose problems in practice are also handled and the solution possibilities are determined within the scope of the views and criticisms in the doctrine.