Effect of toxic work environment on employee engagement, emotional exhaustion and perceived stress
Zehirli iş ortamının çalışan bağlılığı, duygusal tükenme ve algılanan stres üzerine etkisi
- Tez No: 742975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN YÜCEL KARAMUSTAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, toksik wok ortamının çalışan bağlılığı, duygusal tükenme ve algılanan stres üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, işyeri nezaketsizliği, işyerinde zorbalık, işyerinde dışlanma ve işyeri tacizi de dahil olmak üzere iş ortamı değerliklerinin birçok boyutu kullanılmıştır. Buna ek olarak, çalışma, örgüt kültürü, liderler, meslektaş ve müşteriler ve iş süreçlerini içeren işyeri toksisitesinin kaynaklarını tartıştı ve gösterdi. Bir anket kullanılmış ve Beşli Likert ölçeğine sahip 32 maddeden oluşmaktadır (1: kesinlikle katılıyorum, 2: katılıyorum, 3: ne katılıyorum ne katılmıyorum, 4: katılmıyorum ve 5: kesinlikle katılmıyorum). Çalışmanın pratik verileri Bağdat-Irak şehrinde bulunan birçok hastaneden toplanmıştır. Araştırmanın hedef kitlesi doktorlar, hemşireler ve sağlık personelidir. Anket, Google Form aracılığıyla çevrimiçi olarak dağıtılmıştır ve alınan geçerli yanıt sayısı 155 yanıttır. Çalışma sonuçları, toksik çalışma ortamının, çalışan bağlılığı üzerinde yüksek bir etkisi olmaksızın, duygusal tükenme ve algılanan stres üzerinde önemli bir doğrudan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma, toksik bir çalışma ortamı ve duygusal tükenme arasında var olan doğrudan ilişkinin, çalışanın toksik bir çalışma ortamında çalışması durumunda, bunun diğer meslektaşları arasında olumsuz duygulara neden olacağı ve yayılacağı sonucuna varmıştır. Medeniyetsizlik, dışlanma, zorbalık ve taciz gibi toksik çalışma ortamından kaynaklanan duygular belirlenebilir ve aşırı strese neden olabilir. Ayrıca çalışan mutlu ve sağlıklıysa, bunun yüksek bağlılık ve daha az duygusal tükenme ve algılanan stres ile daha iyi performansa etkisi olacağı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle örgütlerde çalışanların kendilerini daha iyi hissedebilecekleri ve daha az stresli hissedebilecekleri bir kültür oluşturmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effect of toxic wok environment on employee engagement, emotional exhaustion, and perceived stress. Many dimensions of work environment valences were used in this study including workplace incivility, workplace bullying, workplace ostracism and workplace harassment. In addition, the study discussed and illustrated the sources of workplace toxicity which includes organizational culture, leaders, colleague and clients and work processes. A questionnaire has been used and includes 32 items with the Five-Likert scale (1: strongly agree, 2: agree, 3: neither agree nor disagree, 4: disagree, and 5: strongly disagree). The practical data of the study were collected from many hospitals in the city of Baghdad-Iraq. The target sample of the study are doctors, nurses, and paramedical staff. The questionnaire has been distributed online via Google Form and the number of valid responses received are 155 responses. The study results showed that toxic work environment has significant direct effect of emotional exhaustion and perceived stress without high effect on employee engagement. The study concluded that the direct relationship which exist between a toxic work environment and emotional exhaustion refers that if the employee works in a toxic work environment, this will cause and spread negative feelings between other colleagues. The feelings which come from toxic work environment including uncivility, ostracism, bullying and harassment can be determined and cause to excessive stress. In addition, it is concluded that if the employee is happy and healthy, this will have an impact on better performance with high engagement and less emotional exhaustion and perceived stress. Therefore, it is necessary for organizations to construct a culture where employee can feel themselves better and less stressful.