Coronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) geçiren bireylerde egzersiz kapasitesi ve kas gücünün belirlenmesi ve aerobik egzersiz eğitiminin etkisi
  1. Tez No: 788393
  2. Yazar: GAYE NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünün ortaya çıkardığı yüksek bulaş oranına sahip, önemli ve ağır bir viral enfeksiyon tablosudur. COVID-19 pandemi sürecinde hastalığın yayılımını önlemek ve mortaliteyi azaltmak amacıyla devreye sokulan evde kalma, kısmi karantina ve sosyal izolasyon uygulamaları ile bireylerin hareketli yaşam alışkanlıklarını kısıtlamış, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur. COVID-19 pandemisinin egzersiz kapasitesi ve kas gücü üzerinde kısa ve uzun vadedeki etkileri klinisyenler için merak konusu olmuş ve halen araştırılmaya devam etmektedir. Nitekim COVID-19 enfeksiyonu geçiren birçok hastada da bu kapasiteyi etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren çoklu organ tutulumları hastalığın seyrinde gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen bireylerdeki egzersiz kapasitesi ve kas kuvvetinin karşılaştırılması ve COVID-19 enfeksiyonu geçiren bireylerde aerobik egzersiz eğitiminin egzersiz kapasitesi ve kas kuvveti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen COVID-19 geçirmiş ve COVID-19 geçirmemiş 84 bireyden tedavi ve değerlendirme süreçlerini tamamlayamadığı için 20 hasta çıkarılırken toplamda 64 hasta çalışmayı tamamladı. Bireyler COVID-19 grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba çalışmanın başlangıcında standart egzersiz tolerans testi ile istirahat nabzı, istirahat sistolik ve diyastolik kan basıncı, maksimum iş, maksimum kalp hızı, algınan zorluk derecesi (borg skalası), test süresi, metabolik eşlenik (MET), VO 2pik,, VO 2pik prediktif değerleri açısından değerlendirildi. Her iki gruptaki bireylerin dominant ekstremitelerinden kuadriseps, triseps ve el kavrama gücü ölçüldü ve fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite İndeksi Kısa Form 'u (IPAQ) kullanılarak değerlendirildi. COVID-19 grubuna bisiklet 6 ergometresi kullanılarak haftada en az 3 seans olacak şekilde 15 seans aerobik egzersiz eğitimi verildi. Egzersiz programı sonunda COVID-19 geçirmiş bireylerin standart egzersiz tolerans testi ve periferik kas gücü ölçümü tekrarlandı. Kontrol grubundan 14 bireye ve hasta grubundaki 15 bireye kardiyopulmoner egzersiz testi de yapılarak bu testten elde edilen; maksimum değişim oranı (Respiratory Exchange Ratio, RER),ventilatuvar anaerobik eşiğe ulaşma süresi (Anaerobik Treshold),maksimum oksijen kapasitesi (VO 2pik ),ventilatuvar anaerobik eşikteki maksimum oksijen kapasitesi (VO 2AT ), karbondioksit ventilatuar eşdeğeri (VE/CO 2 ), kalp atım hızı toparlanması (HRR, Heart Rate Recovery) ve 1. dakikadaki kalp hızı toparlanması (HRR1, Hear Rate Recovery at first minute) parametreleri değerlendirildi. Kardiyopulmoner egzersiz testine katılımı sağlanan COVİD-19 grubundaki bireyler için 15 seans aerobik egzersiz eğitimi sonunda, test tekrarlandı ve aynı parametreler kullanılarak hastalar değerlendirmeye alındı. Çalışmamızda standart egzersiz tolerans testi ve kardiyopulmoner egzersiz testinin tüm parametrelerinde her iki grup arasında fark gözlenirken standart egzersiz tolerans testinin maksimum kalp hızı, maksimum iş, VO 2pik prediktif parametreleri ve kardiyopulmoner egzersiz testinin maksimum değişim oranı, ventilatuvar anaerobik eşiğe ulaşma süresi, 1. dakikadaki kalp hızı toparlanması parametreleri açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p>0,05).
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an important and severe viral infection with a high transmission rate caused by the SARS-CoV-2 virus. During the COVID-19 pandemic, staying at home, partial quarantine and social isolation practices, which were applied to prevent the spread of the disease and reduce mortality, limited the active life habits of individuals and caused negative effects on quality of life and functionality. The short-term and long-term effects of the COVID-19 pandemic on exercise capacity and muscle strength have been a matter of curiosity for clinicians and are still under investigation. As a matter of fact, multiple organ involvements, which affect this capacity and reduce the quality of life, have been observed in the course of the disease in many patients with COVID-19 infection. The aim of this study is to compare exercise capacity and muscle strength in individuals with and without COVID-19 infection, and to investigate the effect of aerobic exercise training on exercise capacity and muscle strength in individuals with COVID-19 infection. Of the 84 individuals included in the study who had enfected with COVID-19 and had not, 20 patients were excluded because they could not complete the treatment and evaluation processes, and a total of 64 patients completed the study. Individuals were divided into two as the COVID-19 group and the control group. Standard exercise tolerance test was applied to both groups at the beginning of the study, and the groups were tested with this test: resting heart rate, resting systolic and diastolic blood pressure, maximum work, maximum heart rate, borg scale, test duration, metabolic conjugate (MET), VO 2peak and VO 2peak predictive values. Quadriceps, triceps and hand grip strength were measured from the dominant extremities of the individuals in both groups, and their physical activity levels were evaluated using the 9 International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ). The COVID-19 group received 15 sessions of aerobic exercise training, at least 3 sessions a week, using a bicycle ergometer. At the end of the exercise program, the standard exercise tolerance test and peripheral muscle strength measurement of individuals who had COVID-19 were repeated. The cardiopulmonary exercise test was also performed on 14 individuals from the control group and 15 individuals in the patient group, and by this test, the respiratory exchange ratio (RER), anaerobic threshold (AT), maximum oxygen capacity (VO 2peak ), maximum ventilatory capacity at anaerobic threshold (VO 2AT ), carbon dioxide ventilatory equivalent (VE/CO 2 ), heart rate recovery (HRR) and heart rate recovery at 1 min (HRR1) parameters were evaluated. The test was repeated after 15 sessions of aerobic exercise training for the individuals in the COVID-19 group who participated in the cardiopulmonary exercise test, and the patients were evaluated using the same parameters. In our study, a significant difference was observed between both groups in all parameters of standard exercise tolerance test and cardiopulmonary exercise test. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of maximum heart rate, maximum work (W) and VO 2peak predictive parameters of the standard exercise tolerance test (p>0.05). And also there was no statistically significant difference between the two groups in terms of RER, VO 2AT and HRR1 parameters of the cardiopulmonary exercise test (p>0.05).