Untersuchungen zum Wortschatz der alttürkischen Xuanzang-Biographie (mit besonderer Berücksichtigung von Buch IX)
(IX. Kitap Özelinde) eski Türkçe Xuanzang Biyografisi'nin sözvarlığı üzerine incelemeler
  1. Tez No: 743002
  2. Yazar: HAKAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. KLAUS RÖHRBORN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Bu çalışmada Eski Uygurca bir metne, yani Xuanzang Biyografisi'nin IX. bölümüne (= HT IX) dayanarak kimi sözcük gruplarına (ikilemelere, üçlemelere ve yinelemelere) ilişkin incelemeler yapılmıştır. IX. bölüm Xuanzang Biyografisi'nin on bölümünden yalnızca biridir. Bu bölümdeki sözü edilen bu yapılar şimdiye kadar herhangi bir çalışmaya konu edilmemiştir. Çalışmada, Eski Türkçe HT IX'daki ve Türkiye Türkçesindeki ikilemelerin, üçlemelerin, yinelemeli yapıların oluşumlarını sağlayan sesbilimsel kurallar incelenmiştir. Bu yapılar sözcük türlerine ve biçimsel sesbilimi (morphophonology) kurallarına göre sınıflandırılmış ve açıklanmıştır. Bu bağlamda hem Eski Türkçedeki hem de Türkiye Türkçesindeki bu yapıların türlerini ve anlambilimsel özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the IXth section of the Xuanzang Biography IX (= HT IX), an Old Uyghur text some word groups (hendiadys, triplications, reduplications) have been examined. The IXth section is only one of the ten chapters of Xuanzang Biography. These structures mentioned in this section have not been the subject of any study so far. In the study, the phonological rules providing the formation of hendiadys, triplications, reduplications structures in Old Turkic HT IX and Turkish were examined. These structures are classified and explained according to word types and morphophonology rules. In this context, the types and semantic features of reduplications, triads and repetitions in both Old Turkish and Turkey Turkish were examined. In this context, the types and semantic features of these structures in both Old Turkic and Turkey Turkish were also examined.