Liselere Giriş Sınavı (LGS) matematik sorularının MEB'in hazırladığı örnek sorular çerçevesinde incelenmesi
Examination of High School Entrance Exam (LGS) mathematics questions in the framework of sample questions prepared by the Ministry of National
- Tez No: 743022
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Matematik eğitimi okulöncesinden yükseköğrenime kadar öğrenim sürecinde en önemli alanlardan biri olmuştur. Gerek ülke gerekse dünya çapında yapılan bütün sınavlarda sınav başarısında belirleyici olarak bireylerin eğitim hayatına yön vermeye devam etmektedir. Yıllar süren çalışmalar doğrultusunda devletler eğitim politikalarında değişiklikler yaparak gelişen sisteme ayak uydurmaktadırlar. Türkiye'de ilköğretimden ortaöğretime geçerken uygulanan LGS sınavında da matematik dersi belirleyicilikte ilk sıradadır. Bu çalışmada LGS sınavına hazırlık için ölçme değerlendirme merkezi tarafından aylık olarak yayınlanan örnek soruların içerik ve bilişsel alan analizi yapılmış, öğretmenlerle örnek soruların ve LGS sorularının farklılıklarını ve benzerliklerini belirlemek ve öğretim yaklaşımlarını ortaya çıkarmak amacıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında örnek soruların ve LGS matematik sorularının içerik olarak farklılığının olmadığı fakat bilişsel alan incelemesi yapıldığında LGS sorularının akıl yürütme basamağına odaklandığı, örnek soruların ise uygulama basamağında yoğunlaştığı görülmektedir. Öğretmenlerin LGS sınavına yönelik çalışmaları bütün öğrencilerin seviyesi eşit olmadığı için yeterince gerçekleştiremediği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematics education has been one of the most important courses in the learning process from preschool to higher education. It continues to shape the educational life of individuals as a determinant in exam success in all exams held both in the country and around the world. In line with years of studies, states keep up with the developing system by making changes in their education policies. Mathematics course is also very important in the LGS exam, which is applied while passing from primary education to secondary education in Turkey. In this study, the content and cognitive domain analysis of the sample questions was done which is published monthly by the assessment and evaluation center. Interviews were conducted with the teachers in order to determine the differences and similarities of the sample questions and LGS math questions and to reveal their teaching approaches. When the findings of the study are examined, it is seen that the sample questions and LGS mathematics questions do not differ in content, but when the cognitive domain analysis is made, the LGS questions focus on the reasoning step, while the sample questions concentrate on the application step. It was concluded that the teachers could not perform their studies for the LGS exam sufficiently because the level of all students was not same.