حاشية الشرواني على البيضاويمحمد بن جمال الدين رمضان السكري الشروانيالمتوفى سنة 1063هـمن البداية إلى نهاية سورة الفاتحة
Eş-Şirvânî'nin Beydâvî tefsirine hâşiyesi Fatiha Suresi örneği
  1. Tez No: 792841
  2. Yazar: AMAR IBRAHIM HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Abdullah b. Ömer el-Beyzâvî'nin (ö. 685/1286) Envârü't-tenzîl ve esrârü't-teʾvîl isimli tefsirin kıymetine binaen üzerinde 255 civarında şerh ve hâşiye yapılmıştır. Bu hâşiyelerden biri de Muhammed b. Cemaleddin eş-Şirvânî'nin (1063/1654) Hâşiye ʿalâ Tefsîri'l-Beyzâvî isimli eseridir. Ancak bu kıymetli eser, şimdiye değin tozlu raflarda mahtut olarak muhafaza edilmekte ve hak ettiği ilgiyi ilim ehlinden görememekteydi. Biz, bu eksikliği aralamak ve bu kıymetli eseri ilim ehlinin istifadesine sunmayı amaçlayarak onun Fatiha süresi kısmını tahkik etmeye ve değerlendirmeye çalışacağız. Müellifin eserde takip ettiği metoda gelince, o, müfessirlerin geneli gibi bir önceki kaynaklardan yeterince yaralanmaktadır. Şöyle ki, Zemehşerî'nin Keşşâf'ı, Kurtûbî'nin Ahkâmu'l-Kur'ân'ı, ve Râzî'nin Mefâtihu'l-Gayb'ı gibi tefsirler onun en çok yaralandığı tefsirlerden bazılarıdır. Delil olarak kullandığı hadislerin kaynakları da çoğunlukla Sahîhayn, Sünenler ve Ahmed b. Hanbel'in Müsned'idir. Kelimelerin sözlük anlamları ve iraplarına temasta da genelde Cevherî, Züccâc ve Sibeveyh'in görüşlerinden faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The science of interpretation has a high position and degree among all Islamic sciences, as it is one of the most important and strongest pillars and foundations that all sciences contain, so interpretation is an important basis in clarifying and understanding the meanings of God's book and standing in terms of what God wants according to human capacity. It is important to take care of the interpretation of the Qur'an by scholars who have knowledge, wisdom, and know-how in the interpretation of the Book of God, because the science of exegesis for the sake of science is the most honorable, beacon and honour. After God guided me, I was able to complete this valuable book, which is of the utmost importance from the footnotes to the interpretation of (al-Baydawi) to the light after it was left on the shelves of libraries. After the study recommended the importance of excavating manuscripts and removing dust from their pages by white hands and thinking minds represented by these investigators who took upon themselves this great responsibility to transfer this trust in the most complete and optimal manner as they were able to do so. The science of investigation is one of the sciences that we Muslims must pay great attention to, and that Islamic libraries need to highlight the knowledge of the advanced scholars in our Islamic world that did not appear from their books. This thesis was divided into two parts: The first section: the study section: This section was divided into two chapters. In the second chapter on the definition of the book and the author's approach. The second section: the book verification section: in which the book was copied and verified, with proof of differences between the two copies of additions or omissions