5-6 yaş çocuklarının psikolojik iyilik haline iyi hisset eğitim programının etkilerinin incelenmesi
The investigate of the effects of the 'feel good education program' on psychological wellbeing of 5-6 years old children
  1. Tez No: 743172
  2. Yazar: ALİ CAN BAŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırma, Geelong Grammar Okulu pozitif eğitim modeline dayalı olarak geliştirilen İyi Hisset Eğitim Programının 5-6 yaş çocuklarının psikolojik iyilik haline etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 2020-2021 Eğitim öğretim yılında Ankara Yenimahalle ilçesinde okul öncesi eğitim kurumlarına yüzyüze ve uzaktan eğitim yoluyla devam eden 22 deney 22 kontrol grubu olmak üzere toplam 44 çocuk katılmıştır. Çalışma yarı deneysel desenlerden eşdeğer olmayan karşılaştırma grup deseninde yürütülmüştür. Araştırma kapsamında Güçler ve Güçlükler Anketi Ebeveyn Formu, 5-6 Yaş Çocukları İçin Yılmazlık/Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla veri toplanmıştır. İyi Hisset Eğitim Programının uygulaması 12 hafta sürdürülmüş ve pandemi koşulları nedeniyle deney grubundaki çocukların anneleri aracılığıyla uzaktan eğitim şeklinde uygulanmıştır. Verilerin analizi Spss 22 programı aracılığıyla yapılmış ve analizlerde ANOVA Testi, Mann Whitney U, İlişkili Örneklemler T Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 5-6 Yaş Çocukları İçin Yılmazlık/Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği genel toplam puanı, prososyal davranış alt boyutu ve duygu farkındalığı alt boyutunda deney ve kontrol grubunda öntest ve sontest puan farklılıklarının anlamlı olduğu, dürtü kontrol alt boyutunda ise deney grubu puan farklılıklarının anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ÇYPDÖ genel toplam, prososyal davranış, dürtü kontrol ve duygu farkındalığı alt boyutlarında sontest ve kalıcılık testi sıra ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Güçler ve Güçlükler Anketi genel toplam puanları, dikkat sorunları alt boyutu, davranış sorunları alt boyutu öntest ve sontest puanları arasında deney ve kontrol grupları açısından anlamlı bir farklılık ortaya çıkmadığı, duygusal sorunlar ve akran sorunları alt boyutunda kontrol grubunda anlamlı farklılık ortaya çıktığı, deney grubunda anlamlı bir farklılık ortaya çıkmadığı, sosyal davranış alt boyutunda deney ve kontrol grubundaki sontest ve öntest puan farklarının anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçtan hareketle, duyuşsal becerilerin öğretilmesi, desteklenmesi ve pekiştirilmesinde yüz yüze eğitime öncelik verilmesinin daha faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of the“Feel Good Education Program”, which was developed based on the Geelong Grammar School positive education model, on the psychological well-being of 5-6 year old children. 44 children, including 22 experimental and 22 control groups, who attended pre-school education institutions in through face-to-face and distance education in the Ankara City Yenimahalle District in the 2020-2021 academic year, were attended in the study. The study was conducted in a non-equivalent comparison group design, one of the quasi-experimental designs. Data were collected through the Strengths and Difficulties Questionnaire Parent Form and the Resilience/Psychological Resilience Scale for 5-6 Years-Old Children and Individual Information Form. Due to the pandemic conditions, the implementation of the Feel Good Education Program took 12-week and was conducted in the form of distance education through the mothers of the children in the experimental group. The analysis of the data was made through Spss 22 program, in the analyisis 2*2 ANOVA Test, Mann Whitney U, Related Samples T Test and Wilcoxon Test were used. As a result of the research, it was concluded that posttest and pretest scores difference was significant for the the Resilience/Psychological Resilience Scale for 5-6 Years-Old Children, prosocial behavior sub-dimension, and the emotional awareness sub-dimensionin the experimental and control groups and it was concluded that the experimental group posttest and pretest score differences were significant. It was concluded that, there was no significant difference between the posttest and permanence test rank averages in the sub-dimensions prosocial behavior, impulse control, emotion awareness and ÇYPDÖ total score. In addition, there was no significant difference between the experimental and control groups in the posttest and pretest scores of the Strengths and Difficulties Questionnaire total scores, the attention problems sub-dimension, and the behavioral problems sub-dimension, there was a significant difference in the emotional problems and peer problems sub-dimension in the control group, but there was no significant difference in the experimental group, in the social behavior sub-dimension, it was concluded that the posttest and pretest score differences in both the experimental and control groups were significant. According to the results of the research, it was thought that giving priority to face-to-face education would be more beneficial in teaching, supporting and reinforcing affective skills.