Torakotomi sonrası uzamış ağrı görülme sıklığının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 743240
  2. Yazar: SİNEM AKBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma, torakotomi cerrahisi sonrası uzamış ağrı görülme sıklığının belirlenmesi ve uzamış ağrıyı etkileyen faktörlerin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin göğüs cerrahi servisinde torakotomi cerrahisi uygulanan, çalışmaya gönüllü katılan ve yazılı onamı alınan 105 katılımcı oluşturmuştur. Veriler; Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği kullanılarak ameliyat sonrası 7. günde, 6. haftada ve 3. ay sonunda yüz yüze görüşme tekniği ve telefonla görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bulgular: Torakotomi sonrası hastalarda McGill Ağrı Ölçeği Kısa Form Puan ortalamalarının 7.günde 7.38±2.96, 6. haftada 4.52±3.49 iken 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was performed to determine the incidence of prolonged pain post-thoracotomy surgery and to reveal the factors affecting prolonged pain. Method: The research is a descriptive, cross-sectional study. The population sample of the study included 105 participants who underwent thoracotomy surgery in the thoracic surgery service of a university hospital, voluntarily participated in the study and had written consent. The data were collected by using Patient Identifier Characteristics Form, Short-form McGill Pain Scale, Pain Catastrophing Scale. The 1st measurements were done before surgery, 2nd was on the 7th postoperative day, 3rd measurements at the 6th week and at the end of the third month, by face-to-face interview technique and telephone interview method.