Yüksek şiddetli interval antrenman (HIIT) sonrası NMES (Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu) ve Core egzersiz uygulamalarının toparlanma sürecinde kas hasarı ve antioksidan düzeylerine etkisi
The effect of NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) and Core exercise applications on muscle damage and antioxidant levels in recovery process after high intensity interval training (HIIT)
- Tez No: 743242
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU, DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma yüksek şiddetli interval antrenman sonrası NMES ve Core egzersiz uygulamalarının toparlanma sürecinde kas hasarı ve antioksidan düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmaya Mersin Naim Süleymanoğlu Spor Lisesi'nde öğrenim gören sağlıklı 24 erkek öğrenci katıldı. Araştırmaya katılan öğrenciler rastgele NMES, Core egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere eşit sayıda üç gruba ayrıldı. Araştırmada tüm gruplara HIIT egzersiz protokolü ve ardından NMES ile Core egzersiz gruplarına toparlanma protokolleri uygulandı. Kas hasarı ve antioksidan düzeyleri belirlemek amacıyla HIIT egzersiz öncesi, sonrası, toparlanma uygulamaları sonrası, 24., 48. ve 72. saatlerde olmak üzere altı farklı zamanda kan numuneleri alındı. Alınan numunelerden CK, LDH, MDA, CAT, SOD, GSH, GSH-Px, TAS, TOS, OSİ parametreleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the affects of NMES and Core exercise applications on muscle damage and antioxidant levels during the recovery period after high-intensity interval training. Material and Method: 24 healthy male students studying at Mersin Naim Süleymanoğlu Sports High School participated in the research. The students participating in the study were randomly divided into three groups with equal numbers as NMES, Core exercise and control groups. In the study, HIIT exercise protocol was applied to all groups, then recovery protocols were applied to NMES and Core exercise groups. In order to determine muscle damage and antioxidant levels, blood samples were taken at six different times, before and after HIIT exercise, after recovery practices, at 24, 48 and 72 hours. CK, LDH, MDA, CAT, SOD, GSH, GSH-Px, TAS, TOS, OSI parameters were analyzed.