İlkokul 4. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan görsellerin işlevleri, taşıdığı gizli müfredat mesajları ve estetik değer kazandırma açısından incelenmesi
Examination of the functions of the visuals in the primary school 4th grade Turkish textbook, the hidden curriculum messages it carries and the aesthetic appreciation
- Tez No: 743255
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma ile ilkokul 4. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan görsellerin işlevleri, taşıdığı gizli müfredat mesajları ve estetik değer kazandırma açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 2019-2020 eğitim öğretim yılından başlayarak 5 sene süreyle okutulmasına izin verilen 4. sınıf Türkçe ders kitabı örneklem olarak seçilmiştir. Verilere ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve odak grup tartışmasına başvurulmuştur. Araştırmada Türkçe ders kitabında yer alan metni destekleyici görsellerin her bir işleve ne ölçüde hizmet ettiğini ve hangi işleve sahip olduğunu belirlemek için“Görsel-Metin Derecelendirme Listesi”kullanılmıştır. Görsellerin her biri incelenerek taşıdıkları gizli müfredat mesajlarının olumlu ve olumsuz olma durumları belirlenmiştir. Görsellerin estetik değerleri açısından bulgulara ulaşmak için“Görsel-Tasarım İlkeleri Uygunluk Listesi”oluşturulmuş ve“görsel estetik zevk vermekte midir?”,“görsel estetik değer kazandırır mı?”sorularının cevaplarına ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Analizler sonucunda ders kitaplarındaki görsellerin işlevlerini yerine getirmede yetersiz olduğu; görsellerin çoğunlukla betimleyici ve dekoratif işlevden oluştuğu; açıklayıcı, organize edici ve dönüştürücü işleve neredeyse yer verilmediği görülmüştür. Kitaptaki görsellerin çoğunlukla olumsuz mesajlar ilettiği, görsellerdeki olumsuz mesajların büyük çoğunluğunun özensizlik olduğu ve görsellerde sistematik bir gizli müfredat gözetilmediği görülmüştür. Görsellerin görsel tasarım ilkelerine uygun tasarlanmadığı, estetik zevk vermediği ve estetik değer kazandırır nitelikte olmadığına ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ders kitabı seçimlerinde görseller konusunda titiz davranılması gerektiğine ve görsellerin metni destekleyebilmesi için metin yazarları ile görsel tasarımcıların işbirliği içerisinde olmasının büyük bir önem taşıdığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the aim of this research, it is planned to examine the visual, their functions, their hidden curriculum messages and aesthetic values in the primary school 4th graders Turkish textbooks. The 4th grade book was selected as a sample in the light of being relevant according to the purpose of the study, which is allowed to teach for five years by The Board of Education and Dicipline in 2019-2020. For reaching the datas, the methods from qualitative reasearch which were document review and focus group discussion, were used. In the study,“Visual-Text Rating List”was used to determine to what extent the text-supporting visuals in the Turkish textbook serve each function and which function it has. The positive and negative status of the hidden the curriculum were expressed by examining the each visuals. For reaching the findings in terms of the aesthetic values of the visuals, the“Visual-Design Principles Conformity List”was created and opinions on the answers to the questions“does visual aesthetic give pleasure?”,“does visual aesthetic gain value?”were included. As a result of the analyzes, it was understood that the visuals in the textbooks were inadequate to fulfill their functions; that the visuals mostly consist of descriptive and decorative functions; explanatory, organizing and transformative functions are almost non-existent. It has been seen that the visuals in the book are mostly negative messages, the majority of the negative messages in the visuals are sloppy in the visuals aids and a systematic hidden curriculum is not observed in the visuals. It is understood that the visuals are not designed according to the principles of visual design, visuals do not give aesthetic pleasure and they do not give any aesthetic value. In line with the results obtained, it was emphasized that textbook selections should be meticulous about visuals and that it is of great importance for copywriters and visual designers to cooperate in order for the visuals to support the text.