Paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin muhasebe ve vergi uygulamaları: Türkiye örneği
Accounting and tax applications regarding equity based crowdfunding: An example of Türkiye
  1. Tez No: 743279
  2. Yazar: BETÜL ÜRETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
2008 küresel finans krizi sonrasında bankacılık sistemine duyulan güvenin sarsılması ve geleneksel yöntemler ile finansman sağlamanın zorlaşması nedeniyle finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yenilikçi fikirlere ihtiyaç duyulmuştur. Kitle fonlaması finansman modeli bankaların standartlaşmış hizmet anlayışının tersine bireysel ihtiyaçlara çok daha iyi uyarlanabilir bir fonlama aracı olarak hayatımıza girmiştir. Kitle fonlaması, kâr amaçlı, sanatsal ve kültürel girişimlerin kurucularının, standart finansal aracılar olmadan interneti kullanan çok sayıda kişiden küçük katkılar alarak çabalarını finanse etmelerine olanak tanır. Kitle fonlaması araçları fon toplama şekline göre dört başlıktan oluşmaktadır. Bağış bazlı fonlama metodunda kar amacı yoktur ve fon verenler yalnızca projeyi desteklemek amacıyla hareket ederler. Ödül temelli finansman modelinde, projeye sağlanan destek karşılığında bir ürün veya hediye beklentisi oluşur. Borca dayalı kitle fonlaması, yatırımcıların faiz getirisi elde ettiği bir yöntemdir. Paya dayalı kitle fonlaması ise ihtiyaç duyulan fon tutarının yatırımcılara hisse senedi satılarak temin edildiği bir finansman modelidir. Kitlesel fonlama modelinin günümüzde daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte, bu modele ilişkin düzenlemelerin anlaşılır olması büyük bir önem kazanmıştır. Bu tezin amacı, paya dayalı kitle fonlaması modelindeki muhasebe uygulamalarını incelemek ve bu modelin ülkemizde yaygınlaştırılmasına ilişkin vergi teşvikleri gibi konularda öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
After the 2008 global financial crisis, innovative ideas were needed to meet the financing needs as the confidence in banking system was lost and it became difficult to obtain financing with traditional methods. The crowdfunding financing model has been introduced as a funding tool that can better respond to individual needs, as the opposite of the standardized service approach of banks. Crowdfunding allows founders who have artistic and cultural initiatives established for profit purposes to fund small initiatives with limited contributions from large numbers of people who use the internet without standard financial intermediaries. Crowdfunding tools have four different types in terms of the way of fundraising. In the donation-based funding method, there is no purpose of profit. The funders only act to support the project. In the award-based financing model, a product or gift is expected as an output of the support provided to the project. Debt-based crowdfunding is a method by which investors earn interest yield. Last but not least, share-based crowdfunding is a financing model in which the required amount of funds is obtained by selling stocks to investors. Given the increasing use of the crowdfunding model, it is essential to have a clear understanding of the regulations regarding this model. The aim of this thesis is to examine the accounting practices in the share-based crowdfunding model and to offer suggestions on issues such as tax incentives for the dissemination of this model in our country.