X-Y kuşağının örgütsel bağlılık kavramı açısından iş tatmini ve motivasyon farklılıklarının incelenmesi
Examination of job satisfaction and motivation differences of X-Y generations in terms of organizational commitment
  1. Tez No: 743287
  2. Yazar: KÜBRA SELİN AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyal bilimlerde kuşak ayrımı, belirli bir döneme ilişkin toplumsal ve bireysel özellikler dairesinde çeşitli kavramlara açıklık getirmek ve bunu yaparken de kuşakların bu husustaki etkilerini belirlemek amaçlı olarak araştırmalarda yer almaktadır. Kuşaklar, genellikle belirli bir dönemde doğmuş ve yaşamış olan insanların o dönem olaylarından ve koşullarından etkilenmeleriyle oluşan toplumsal davranış yapısı ile ilişkilendirilmektedirler. Bu olaylar ve mevcut koşullar ülkesel olarak farklılık sergileyebildiği gibi küresel anlamda etki eden mahiyette de oluşabilmektedirler. Bu sebeple özellikle çevresel şartlar ve mevcut koşullar bakımından kuşak özellikleri ülkelere göre farklılık da gösterebilmektedir. Bu araştırmada, Türkiye özelinde İstanbul ili Levent ilçesi sınırları içerisinde yer alan işletmelerde çalışan X ve Y kuşaklarının örgütsel bağlılık perspektifinden iş tatmini ve iş motivasyonu ilişkileri incelenmiştir. Araştırma, X (222 kişi) ve Y (218 kişi) kuşaklarından oluşan toplam 440 kişi ile yürütülmüştür. Araştırmada, veri toplama aracı olarak kullanılan ölçekler yardımıyla elde edilen veriler istatistiksel bağlamda incelenmiş ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, X ve Y kuşağı için örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş motivasyonuna bağlı olarak kısmi farklılıklar tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara bağlı olarak X kuşağı için iş tatmini ve iş motivasyonu duygusal bağlılıkla ilişkili olmayıp Y kuşağı için duygusal bağlılıkla ilişkilidir. Öte yandan Y kuşağı iş tatmini ve iş motivasyonunu normatif bağlılıkla ilişkilendirmezken X kuşağı da duygusal bağlılıkla ilişkilendirmemiştir. Ayrıca Y kuşağı için devam sorumluluğu hissinin iş tatmini ve iş motivasyonu ile ilişkili olmadığını düşündüğünü söylemek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Generational distinction in social sciences takes place in research in order to clarify various concepts in terms of social and individual characteristics of a certain period and to determine the effects of generations on this issue. Generations are generally associated with the social behavior structure formed by the influence of people who were born and lived in a certain period, from the events and conditions of that period. These events and current conditions may differ nationally, as well as occur in a global manner. For this reason, especially in terms of environmental conditions and current conditions, generation characteristics may also differ from country to country. In this research, the relationships between job satisfaction and work motivation of the X and Y generations from the perspective of organizational commitment were examined in Turkey. The research was carried out with a total of 440 people from the X (222 people) and Y (218 people) generations. In the research, the data obtained with the help of the scales used as a data collection tool were examined in the statistical context and the result was tried to be reached. In this direction, partial differences were determined for X and Y generations depending on organizational commitment, job satisfaction and job motivation. Depending on the results, job satisfaction and job motivation for the X generation are not related to emotional commitment, but to the Y generation, they are related to emotional commitment. On the other hand, while the Y generation did not associate job satisfaction and work motivation with normative commitment, the X generation did not associate it with affective commitment. In addition, it is possible to say that the Y generation thinks that the sense of attendance responsibility is not related to job satisfaction and job motivation.