Kuşakların çalışma tutum ve alışkanlıkları: Denizli ili örneği
Generations of working attitudes and interests: example of Denizli province
- Tez No: 576501
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kuşak kavramı, belirli yıl aralıklarında doğan, o dönemde meydana gelen toplumsal, sosyal ve kültürel olayları birlikte yaşayan bireylerin oluşturduğu topluluk şeklinde tanımlanmaktadır. Kuşaklara dair veriler ve bulgular eşliğinde birbirini takip eden beş kuşak söz konusudur. Bu kuşaklar;“Sessiz Kuşak”,“Bebek Patlaması Kuşağı”,“X Kuşağı”,“Y Kuşağı”ve“Z Kuşağı”şeklinde sıralanmaktadır. Çalışma kapsamında kuşaklardan genel olarak bahsedilmiş, X Kuşağının ve Y Kuşağının özelliklerine detaylı olarak yer verilmiştir. Literatürde yaygın olarak X kuşağında yer alan bireylerin 1965 ve 1979 yılları arasında doğdukları varsayılmaktadır. Y kuşağında yer alan bireylerin 1980 ve 1999 arasında doğan bireyler oldukları belirtilmektedir. Çalışanların sahip oldukları iş değerleri iş tutumlarını oluşturmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Denizli ilinde yaşamını sürdüren X Kuşağı ve Y Kuşağında yer alan çalışan bireylerin iş tutumları açısından farklılıklarını araştırmaktır. Çalışmada iş tutumları“iş tatmini”,“örgütsel bağlılık”ve“algılanan örgütsel destek”ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada yöntem olarak Denizli ilinde yaşayan ve çalışma hayatında bulunan X ve Y Kuşağı üyelerine 300 adet anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda X ve Y Kuşağı üyelerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin birbirinden farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş tatmini ve algılanan örgütsel düzeyleri arasında farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of, generations, is defined as thegroup of individuals living together in thesocial, social and cultural events that occurred at certain year in tervals. There are five successive generations accompanied by data and findings on generations. These generations are listed as“Silent Generation”,“Baby Boomers”,“Generation X”,“Generation Y”and“Generation Z”. Within the scope of the study, the generations are mentioned in general and the features of Generation X and Generation Y are given in detail. In the literature, it is assumed that thein dividuals in the X generation were born between, 1965 and 1979. It is stated that thein dividuals in the generation Y are individuals born between 1980 and 1999. Work values of employees constitute business attitudes. The main aim of the study is to investigate the differences between the working people in the X Generation and Y Generation living in the province of Denizli. Work attitudes in the study are the limited by“job satisfaction”,“organizational commitment”and“perceived organizational support”. In thestudy, 300 questionnaires were applied to the members of X and Y generation living in Denizli province. As a result of the research, it was concluded that the organizational commitment levels of the members of X and Y generation are different. There was no difference between job satisfaction and perceived organizational support levels.