The effects of the metacognitive cue of fluency on taste perception
Üstbilişsel işaret olarak akıcılığın tat algısına etkileri
  1. Tez No: 743288
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM AYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANTONİA MANTONAKİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brock University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bilişsel işlemleri gerçekleştirirken deneyimlenen göreceli kolaylık, yani işleme akıcılığı, ürün değerlendirmeleri gibi çok çeşitli yargıları etkiler. Örneğin, ürün paketlerine tekrar tekrar maruz kalma yoluyla akıcılığın artması, markaya yönelik tutumu olumlu etkiler (Janiszewski 1993). Bu tez akıcılığın tat algısı üzerindeki etkisini incelemiş; akıcılığın tat değerlendirmeleri bir avantaj yaratıp yaratmadığını ortaya koymuştur. Deney 1, algısal akıcılığın tat algısı üzerindeki etkisini inceledi. Okunaksız fonttaki etiketlerden kaynaklanan düşük algısal akıcılık, yalnızca duyusal deneyimden önce deneyimlendiğinde tat değerlendirmelerini düşürmüştür. Deney 2, dilsel akıcılığın (yani telaffuzun) tat algısı üzerindeki etkisini inceledi. Ancak, dilsel akıcılığın tat algısı üzerindeki etkisine dair bir kanıt yoktu. Böylece ya dilsel akıcılığın etki büyüklüğünün algısal akıcılıktan daha düşük olduğu ya da katılımcıların Deney 2'de kullanılan marka isimlerinin gerçek marka isimleri olmadığını fark ettikleri için dilsel akıcılık deneyimlerini küçümsedikleri sonucuna varılmıştır. Özetle, ürünle ilgili okunması zor olan bilgilerin sunulmasıyla oluşan düşük algısal akıcılık, tat algısı için bir dezavantaj teşkil etmektedir.Bu tez üstbilişsel akıcılık ipucunun duyusal değerlendirmeler üzerindeki etkisine ilişkin ilk kanıtı sağlar.
Özet (Çeviri)
The relative ease that a person experiences while performing cognitive operations, namely processing fluency, affects a broad range of judgments such as product evaluations. For example, an increase in fluency through repeated exposure to product packages enhances attitude toward the brand (Janiszewski 1993). This thesis examined the effect of fluency on taste perception and demonstrated whether fluency created an advantage or disfluency created a disadvantage for taste evaluations. Experiment 1 examined the effect of perceptual fluency on taste perception. It was found that perceptual disfluency derived from reading the labels (i.e., font) lowered taste evaluations only when it was experienced before the sensory experience. Experiment 2 examined the effect of linguistic fluency (i.e., pronunciation) on taste perception. However, there was no evidence of the effect of linguistic fluency on taste perception. Thus, it is concluded that either the effect size of linguistic fluency is lower than perceptual fluency, or participants discounted their linguistic fluency experience because they realized that the brand names used in Experiment 2 were not real brand names. To sum up, it was found that perceptual disfluency created by presenting difficult-to-read product-related information created a disadvantage for taste perception compared to when no information was presented. Therefore, this thesis provides the first evidence for the effect of the metacognitive cue of fluency on sensory evaluations.