Bağımlı çalışan kadının gelir artışının aile bütçesi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the income increase of dependent working women in terms of family budget
  1. Tez No: 743295
  2. Yazar: FERİDE OSMANLI YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada amaç, bağımlı çalışmaya başlayan kadınların aile bütçelerindeki yeri ve katkısı ,tekstil sektöründe çalışan kadınların finansal okuryazarlık düzeylerinin demografik özellikleriyle kıyaslanarak ve finansal okur yazarlık seviyelerinin yükseltilmesi için çözüm önerileri içermektedir. Araştırmada kadınların aile bütçelerinin yanı sıra sosyo-ekonomik hayatlarındaki değişimleri ve gelecek ile ilgili planlamalarını karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kadın ve aile üzerinden toplumun ve tarihi okumak birçok Araştırmacı için ilgi çekici olmuştur. Araştırmasını yaptığım konuda bağımlı çalışan kadınların aile bütçesindeki yeri ve katkısı amacıyla kadınların demografik özellikleri ve finansal okuryazarlıklarının belli testlerden geçirilerek gözlemlenmesi amaçlanmıştır.“En iyi bilgi yaşanılarak öğrenilen bilgidir”cümlesinden yola çıkarak oldukça ilgi alanım olan geleceği yetiştiren kadınların okuryazarlık düzeylerinin tespit edilerek hangi aşamada hangi düzeyde olduklarının tespit edilmesi ve bunun yanı sıra kazançlarının ne derece kullanabildiklerini , gelecek için ne kadar tasarruf yapabildikleri, çalışma hayatına girmeleri ile yeni harcamalar yapmaya başlamaları, harcamalarında kararlarını kendileri alıyorlar mı?, başta sosyal harcamaları olmak üzere harcamaları farklılaşıyor mu? Kadına yönelik devlet teşviklerinin olması İş yaşamında , kadınların istihdamını kolaylaştırmakta mıdır? Gibi sorulara cevap aranmıştır ve çalışma benim için çok öğretici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is providing solutions to improve the levels of financial literacy and financial literacy of women working in the textile industry, compared to the demographic characteristics of women working in the family budget and the placement and contribution of women who are working in dependent. This study was aimed at comparing women's family budgets, as well as their changes in socio-economic lives and their plans for the future. Reading society and history through women and family has been interesting for many researchers. In order to contribute and place women in the family budget, the women's demographic characteristics and financial literacy were observed through specific tests in the subject of my research. Based on the sentence“Best knowledge is knowledge learned by living”, I am very interested in identifying the level of literacy of women who are raising the future and determining what level they are at. As well as how much they can use their earnings, how much they can save for the future and do they start making new spending by entering into the work life. Do they make their own decisions about their spending, and do they differentiate spending, especially social spending? Is the presence of government incentives toward women facilitating employment in the workworld? The answers to the questions which I mentioned were sought and the study was very instructive for me.