İfade özgürlüğü bağlamında Cumhurbaşkanına hakaret suçu (TCK m.299)
Crime of insult to the President in the context of freedom of speech (TCK art.299)
- Tez No: 743298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Cumhurbaşkanı, Anayasa'da düzenlendiği üzere devletin başı olup, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletinin birliğini temsil etmektedir. Cumhurbaşkanının şahsında devletin saygınlığı ve itibarının korunması amacıyla cumhurbaşkanına yöneltilen hakaret eylemlerine karşı Türk Ceza Kanununun 299. maddesiyle genel hakaret suçundan ayrı olarak ek bir koruma getirilmiştir. Çalışmamızda pek çok Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarından yararlanılarak ifade özgürlüğü bağlamında cumhurbaşkanına hakaret suçu değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde uluslararası ve ulusal düzenlemelerle güvence altına alınan ifade özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarıyla açıklanmaya çalışılmış ve hakaret suçu, suç genel teorisi kapsamında incelenmiştir. İkinci bölümde, cumhurbaşkanına hakaret suçu, suç genel teorisi kapsamında incelenerek karşılaştırmalı hukukta yer alan düzenlemeler ve uluslararası metinlerle birlikte ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The President is the head of government/state, as as laid down in the Constitution, represents the Republic of Turkey and the unity of the Turkish nation. In order to protect the dignity and reputation of the state in the person of the president, additional protection was introduced against the insults directed at the president separately from the general offence of defamation by Article 299 of the Turkish Penal Code. In our study, the crime of insulting the president was examined in the context of freedom of speech. In the first part of our study, freedom of speech guaranteed by international and national regulations was explained by the case law of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court, and the crime of defamation was examined within the scope of the general theory of crime. In the second part, the crime of insulting the president is examined within the scope of the general theory of crime and tried to be set forth together with the regulations and international texts in comparative law. In our study, many European Court of Human Rights, Constitutional Court and Supreme Court case law were used to evaluate the crime of insulting the president on the basis of freedom of speech.