Sosyal mesaj içeren konularda etkileşimli 'Google Doodle'
Interactive 'Google Doodle' on topics with social messages
- Tez No: 743297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırmada, dünyaca tanınmış arama motoru Google'ın, Google Doodle çalışmalarının geçmişten günümüze tarihsel süreci, tasarımların yıllara göre konu ve teknikler bakımından dağılımının incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum analizinden yararlanılmıştır. Araştırma (https://www.google.com/doodles) sitesinde yer alan çalışmaların başlangıcından günümüze kadar olan sürecin tamamı alınmıştır. Tasarımlar“Doğum Günü”, 'Özel Günler',“Bağımsızlık Günü”,“Milli Günler ve Bayramlar”,“Uluslararası Oyunlar”,“Kutlamalar”,“Yıl Dönümü”,“Sosyal Mesaj İçeren Konular”,“Google Doodle Oyunları”,“Mevsimler ve Gökyüzü Olayları”olmak üzere toplam 10 konu başlığı altında toplanmıştır. Sosyal mesaj içeren konular ise,“Dünya Su Günü”,“Dünya Günü”,“Dünya Kadınlar Günü”,“Ağaç Dikme Günü”ve“Covid- 19 Salgını”olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. Google Doodle tasarım teknikleri sabit, hareketli ve etkileşimli olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Etkileşimli tasarım teknikleri ise, slayt, video, tıklama/sürükleme ve oyun olmak üzere dört gruba ayrılarak incelenmiştir. 1998-2021 yılları arasında tasarlanan tüm Google Doodle tasarımları yıllara göre, konu ve tasarım teknikleri bakımından incelenerek elde edilen veriler doğrultusunda tablolar ve grafikler oluşturulmuştur. Tablo ve grafiklerde, tasarım konusunun yıllara göre kullanılan tekniklerin sayısal veri ve oranlarına yer verilmiştir. Google Doodle'ın sitesindeki konular incelendiğinde,“Sosyal Mesaj”içerikli tasarımlara diğer tasarım konularına göre çok az yer verildiği görülmüştür. Tezin uygulama çalışması“21 Eylül Alzheimer Günü”konusu ile sınırlandırılmıştır. Google Doodle tasarım konularından en çok“Doğum Günü”içerikli tasarımlar yapılırken, en az ise,“Mevsimler ve Gökyüzü Olayları”,“Google Doodle Oyunları”ve“Sosyal Mesaj”içerikli konulardır. Yıllara göre en çok doodle 2018 yılında tasarlanırken, en az doodle ise, 1998 ve 1999 yılları arasında olduğu gözlemlenmiştir. Google Doodle tasarım teknikleri bakımından en çok sabit doodle tekniği yapılırken, en az etkileşimli doodle tasarım tekniği kullanılmıştır. Etkileşimli doodle tasarım tekniği en az, tıklama /sürükleme özellikli ve slayt tekniği ile oluşturulurken, en çok oyun ve video özelliğine sahip tasarımlar yapılmıştır. Sosyal mesaj içeren konularda ise, en az“Dünya Su Günü”konulu özel tasarımlar yapılırken, en çok“Covid-19 Salgını”konulu doodle tasarlanmıştır. Alzheimer konusu ile ilgili iki sabit, iki hareketli ve iki etkileşimli olmak üzere toplamda altı tane Google Doodle tasarımı yapılmıştır. Etkileşimli doodle tasarımlarında, oyun ve tıklama özelliğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical process of the world-renowned search engine Google's Google Doodle studies from past to present, and the distribution of designs in terms of subjects and techniques over the years. Situation analysis, one of the qualitative research methods, was used during the study. The whole process from the beginning of the studies on the website (https://www.google.com/doodles) to the present was taken in the research. Designs have been gathered under a total of 10 topics including:“Birthday”,“Special Days”,“Independence Day”,“National Days and Holidays”,“International Games”,“Celebrations”,“Anniversary”,“Social Message Topics”,“Google Doodle Games”,“Seasons and Sky Events”. Subjects with social messages were analyzed under five headings:“World Water Day”,“Earth Day”,“International Women's Day”,“Tree Planting Day”and“Covid-19 Outbreak”. In order to make a better analysis, Google Doodle design techniques were divided into three groups fixed, animated and interactive. Interactive design techniques, on the other hand, were divided into four groups slide, video, click/drag and game. All Google Doodle designs created between 1998 and 2021 were examined in terms of subject and design techniques, and then tables and graphics were created in line with the data obtained. In the tables and graphics, numerical data and ratios of the techniques used according to the design subject are given. When the topics on Google Doodle website are examined, it is apparent that designs with“Social Message”content have very little coverage compared to other design topics. Among the Google Doodle design topics,“Birthday”content designs are the most created ones, while“Seasons and Sky Events”,“Google Doodle Games”,“Social Message”have the least content. According to the years, the most doodles were designed in 2018, while the least doodles were between 1998 and 1999. In terms of Google Doodle design techniques, the fixed doodle technique was used most, while the least applied one was the interactive doodle design technique. While the interactive doodle design techniques were created with the click/drag and slide technique the least, the designs with the game and video features were the most created ones. On the subjects with a social message, special designs on the theme of“World Water Day”had the least coverage while doodles on“Covid-19 Epidemic”were mostly designed. The application study of this thesis was limited to the topic“21 September Alzheimer's Day”. A total of six Google Doodle designs including two fixed, two animated, and two interactive related to Alzheimer's were created. Interactive doodle designs, and play and click features were utilized.