Kent yoksulluğu ile mücadele: Ardahan ili örneğinde nitel bir araştırma
Combating urban poverty: A qualitative studyin the case of Ardahan province
  1. Tez No: 1004094
  2. Yazar: GÖZDE IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin küçük ve sınır illerinden biri olan Ardahan'da kentleşme ve ekonomik dönüşümlerle birlikte derinleşen yoksulluk sorununu çok çeşitli ve nitel bir bakış açısıyla ele almaktadır. Tezin asıl amacı, Ardahan örneği üzerinde inceleme yaparak yerel yoksulluk dinamiklerini anlamak ve bu alandaki politikaları Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) bağlamında değerlendirip, somut politika önerileri sunmaktır. Tezin ilk bölümünde, yoksulluğun kavramsal ve kuramsal temelleri üzerinde durulmuştur. Bu kısımda parasal, kapasite, sosyal dışlanma ve katılımcı yaklaşımlar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca mutlak-göreli yoksulluk ve kronik-geçici yoksulluk türleri incelenerek, yoksulluğun altında yatan ekonomik, sosyo-kültürel ve siyasal faktörler sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra kent yoksulluğu kavramı, sürdürülebilirlikle ilişkisi ve kentlerin sürdürülebilirliği üzerindeki siyasal, fiziksel, çevresel ve ekonomik etkileri üzerinde durulmuş ardından teorik çerçeve başlıklarına geçilmiştir. Bu kısımda ise Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi küresel aktörlerin kent yoksulluğuyla mücadele politikalarını ve Türkiye'de 1980 öncesinden pandemi dönemine kadar uzanan kent yoksulluğunun gelişimi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Tez toplamda iki bölümden oluşmaktadır. İkinci Bölümde incelenen alan araştırması bulguları, nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Çalışmanın evrenini Ardahan kent merkezinde ikame eden yoksul bireyler ve yoksullukla mücadele kapsamında görev alan kamu personeli oluşturmaktadır. Araştırmaya konu olan saha çalışması, Ardahan il merkezinde ikamet eden 24 yoksul katılımcı ve 6 kamu kuruluşu memuru olmak üzere toplam 30 kişi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, Ardahan'daki kent yoksulluğunun kendine özgü sosyo-mekânsal kırılganlıkları olduğunu ortaya koymaktadır. Soğuk iklim, güvencesiz ve mevsimlik istihdam gibi faktörler bu kırılganlıkların temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Elde edilen bulgularla özellikle SKA 1 (Yoksulluğa Son), SKA 8 (İnsana Yakışır İş) ve SKA 4 (Nitelikli Eğitim) hedeflerinin yerel düzeyde nasıl karşılık bulduğuna odaklanılmıştır. Bu tez, Ardahan örneğinde kent yoksulluğunun deneyimini ve kurumsal müdahale yetersizliğini ele alarak, yerel düzeyde bütüncül ve kapsayıcı sosyal politika mekanizmalarının hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. SKA hedefleri çerçevesinde vurgulanan politika önerileri, özellikle İstihdam ve Ekonomik Kalkınma, Eğitim, Barınma ve Kapsayıcı Sosyal Politikalar alanlarında yürütülen dönüşümlere odaklanarak, Ardahan'da yoksullukla mücadele kapsamında sürdürülebilir ve uzun vadeli bir yol haritası sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the deepening poverty problem in Ardahan—one of Turkey's small border provinces—alongside urbanization and economic transformations from a diverse and qualitative perspective. The main objective of the thesis is to understand local poverty dynamics through the case of Ardahan, evaluate the policies in this field within the context of Sustainable Development Goals (SDGs), and offer concrete policy recommendations. The first chapter of the thesis focuses on the conceptual and theoretical foundations of poverty. In this section, monetary, capability, social exclusion, and participatory approaches are discussed in detail. Furthermore, by examining absolute-relative and chronic-transitory types of poverty, the underlying economic, socio-cultural, and political factors of poverty are systematically analyzed. In addition, the concept of urban poverty, its relationship with sustainability, and its political, physical, environmental, and economic impacts on the sustainability of cities are emphasized, followed by the theoretical framework headings. In this context, the urban poverty alleviation policies of global actors such as the World Bank, the European Union, and the United Nations, as well as the evolution of urban poverty in Turkey from the pre-1980 era to the pandemic period, are comprehensively examined. The thesis consists of two chapters in total. The field research findings analyzed in the Second Chapter are based on a qualitative research method. The universe of the study comprises impoverished individuals residing in the city center of Ardahan and public personnel involved in poverty alleviation efforts. The fieldwork was conducted through semi-structured in-depth interviews with a total of 30 participants, consisting of 24 low-income residents living in the Ardahan city center and 6 officials from public institutions. The research findings reveal that urban poverty in Ardahan has its own unique socio-spatial vulnerabilities. Factors such as the cold climate, precarious employment, and seasonal labor form the core building blocks of these vulnerabilities. Based on the findings, the study specifically focuses on how the targets of SDG 1 (No Poverty), SDG 8 (Decent Work and Economic Growth), and SDG 4 (Quality Education) are reflected at the local level. By addressing the experience of urban poverty and the inadequacy of institutional interventions in the case of Ardahan, this thesis draws attention to the necessity of implementing holistic and inclusive social policy mechanisms at the local level. The policy recommendations emphasized within the framework of the SDGs focus specifically on transformations in the areas of Employment and Economic Development, Education, Housing, and Inclusive Social Policies, aiming to provide a sustainable and long-term roadmap for combating poverty in Ardahan.