Astım tanılı 12-18 yaş arası ergen hastalarda serum D vitamini ve çinko düzeylerinin değerlendirilmesi ve astım kontrolündeki etkisi
  1. Tez No: 838475
  2. Yazar: BÜŞRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Astım hışıltı, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışıklık semptomlarıyla seyreden ve bu semptomların zaman içinde değişkenlik göstermesi ile karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. D vitamini ve çinkonun çalışmalarla gösterilmiş olan antiinflamatuar etkileri olduğu bilinmektedir. Bu etkileri nedeniyle D vitamini ve çinko eksikliğinin astım patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, D vitamini ve çinko düzeylerinin astım patogenezi ve astımın kontrolü üzerine etkisiyle ilgili birçok çalışma yapılmış fakat farklı sonuçlara varılmıştır. Çalışmamızdaki amacımız, 12-18 yaş arası astım tanılı ergen hastalarda serum D vitamini ve çinko düzeylerininin astım kontrolüne etkisini incelemek ve literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 12-18 yaş arasında, yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikte olan, vücut kitle indeksi (VKİ) 5-85 persentil arasında olan astım tanılı 62 hasta ve 62 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların demografik, klinik özellikleri ile laboratuvar parametrelerinden hemogram, total Ig E, çinko ve vitamin D düzeyleri venöz kan örneği alınarak çalışıldı. Astım kontrolünü değerlendirmek için astım tanlı hastalara Astım Kontrol Testi (AKT) yapıldı. İstatistik analiz ve hesaplamalarda IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Bulgular: Vitamin D ortanca değeri astım grubunda 14,3 (3-44) ng/ml ve kontrol grubunda ise 12,0 (3-45) ng/ml olarak hesaplandı. Astımlı çocuklarda Vitamin D düzeylerinin, istatistiksel anlamlılığa çok yakın düzeyde kontrol grubundan yüksek olduğu ancak farkın anlamlı olmadığı belirlendi (p=0,058). Çinko düzeyi ortancası ise astım grubunda 75,0 (51-155) μg/dL iken, kontrol grubunda 80,0 (60-145) μg/dL idi ve kontrol grubunda anlamlı düzeyde çinko düzeyi daha yüksekti (p=0,018). Vitamin D ortanca değeri astımı kontrol altında olan hastalarda 19,6 (6,35-44) ng/ml iken, astımı kontrol altında olmayanlarda ise 13 (3- 31,6) ng/ml olarak belirlendi, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. Kontrollü astım ile kontrolsüz astım grubu karşılaştırıldığında Çinko düzeyleri arasında anlamlı düzeyde farklılık saptanmadı. Sonuç: Serum Çinko düzeylerinin astım gelişiminde etkili olabileceğini fakat astım kontrolüyle ilişkili olmadığını saptadık. Vitamin D'nin astım kontrolüne etkisi olabileceği fakat astım gelişimindeki etkisinin daha çok araştırılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Asthma is a chronic inflammatory disease characterized by wheezing, dispnea, cough, and chest tightness of the chest, and these symptoms vary over time. Vitamin D and zinc are known to have anti-inflammatory effects, which have been shown in studies. Consequently, numerous studies have been conducted regarding the effects of vitamin D and zinc levels on asthma pathogenesis and control, yielding varied results. Our study aims to assess serum vitamin D and zinc levels in adolescents diagnosed with asthma aged between 12-18 years. We seek to comprehend the influence of these levels on asthma control and contribute to the existing literature.Materials and Methods: Our study included 62 patients diagnosed with asthma and 62 healthy volunteers, aged between 12 and 18 years, who were similar in terms of age and gender, and whose body mass index (BMI) was between the 5th and 85th percentile. The participants' demographic and clinical characteristics recorded. Laboratory parameters including complete blood count, total Ig E, zinc, and vitamin D levels were investigated using venous blood samples. Asthma Control Test (ACT) was conducted to assess asthma control among diagnosed patients. Statistical analysis and computations were performed using IBM SPSS Statistics 22 software. Results: The median value of Vitamin D in the asthma group was calculated as 14.3 (3-44) ng/mL, whereas in the control group, it was 12.0 (3-45) ng/mL. It was found that Vitamin D levels in asthmatic children were higher compared to the control group, although the difference was not statistically significant (p=0.058). The median zinc level in the asthma group was 75.0 (51-155) μg/dL, while in the control group, it was 80.0 (60-145) μg/dL. A significantly higher level of zinc was observed in the control group (p=0.018). The median value of Vitamin D in patients with controlled asthma was determined as 19.6 (6.35-44) ng/mL, and 13 (3- 31.6) ng/mL in those with uncontrolled asthma, but no statistically significant difference was found. When we compared controlled asthma and uncontrolled asthma groups, no significant difference was observed in zinc levels.Conclusion: We found that serum zinc levels could potentially impact the development of asthma, but they were not directly related to asthma control. Additionally, we believe that vitamin D might have an effect on asthma control, but further investigation is needed regarding its role in the development of asthma.