EU good governance promotion in education policy for refugees in Turkey: EU aid, domestic networks and policy change
AB'nin Türkiye'deki mülteciler için eğitim politikasında iyi yönetişim teşviki: AB yardımı, yurtiçi ağlar ve politika değişikliği
  1. Tez No: 743347
  2. Yazar: OKAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SOYALTIN COLELLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, AB'nin iyi yönetişim teşvikinin Türkiye'deki mültecilere yönelik eğitim politikalarını nasıl, ve hangi koşullar altında etkilediğini inceleyecektir. Türkiye'deki mülteci sayısının yüksek olması, mültecilere yönelik politika alanlarının oluşmasına ve bu politikaların geliştirilmesine yol açmıştır. Mültecilere yönelik eğitim politikaları, krizin ilk yıllarında kamuoyunun ilgisini çekemeyen bir politika alanı haline geldi. Daha sonrasında uluslararası arenaya taşınan konunun en önemli aktörlerinden biri de AB'dir. AB temelde kendi sınır güvenliğini sağlamak için mültecilere yönelik entegrasyon politikalarını destekleyen bir aktördür. Bu kapsamda AB, Türkiye'ye mali ve teknik destek sağlamış ve mültecilere yönelik eğitim politikalarına destek vermiştir. AB, mültecilere yönelik eğitim politikalarını desteklerken, iyi yönetişim kriterleri ve koşulluluk ilkesine göre teşvikler sağlamıştır. Mültecilere yönelik eğitim politikaları, AB'nin de katkısıyla zaman içinde değişmiş ve politika ağlarının artmasıyla sonuçlanmıştır. 2011-2014 döneminde düşük seviyeli bir değişim yaşamıştır. Mültecilere yönelik eğitim politikaları, bu dönemde toplum temelli bir yaklaşım ve“laissez faire”tutumu ile damgalanmıştır. Ancak, 2014 yılı ile birlikte mülteci sayısının düzenli bir şekilde artması, Suriye krizinin kalıcı olacağı düşüncesi ve eğitim ihtiyacının artan maliyetleri, mültecilere yönelik eğitim politikalarının uluslararası arenaya taşınmasına neden olmuştur. Bu gelişmelerin yanı sıra, 2015 yılı itibarıyla AB sınır güvenliğinin tehlikeye girmesi, AB'nin, Türkiye'deki mültecilere yönelik eğitim politikalarına destek vermesiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine how and under what conditions the EU's promotion of good governance affects education policies for refugees in Turkey. The high number of refugees in Turkey has led to the formation of policy areas for refugees and the development of these policies. Education policies for refugees became a policy area that failed to attract public attention in the first years of the crisis. One of the most important actors of the issue, which was later brought to the international arena, is the EU. The EU is basically an actor that supports integration policies towards refugees to ensure its own border security. In this context, the EU provided financial and technical support to Turkey and supported its education policies for refugees. While the EU supported education policies for refugees, it provided incentives based on good governance criteria and conditionality. Education policies for refugees have changed over time with the contribution of the EU and resulted in an increase in policy networks. It experienced a low level of change in the period of 2011-2014. Educational policies for refugees were marked by a community-based approach and“laissez faire”attitude in this period. However, the regular increase in the number of refugees in 2014, the thought that the Syrian crisis will be permanent, and the increasing costs of the need for education have led to the transfer of education policies towards refugees to the international arena. In addition to these developments, the endangerment of EU border security as of 2015 resulted in the EU's support for education policies towards refugees in Turkey.