Türkiye'deki spor kulüplerinin yönetsel sorunları: Futbol kulüpleri örneği
Management problems of sports clubs in Turkey: The case of football clubs
  1. Tez No: 743353
  2. Yazar: AVNİ BURAK BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU, DR. ALİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Futbol Avrupa'da 25 milyar doları aşan bütçesiyle her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki profesyonel futbol kulüplerinin yönetsel sorunlarını belirlemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseninin kullanıldığı bu araştırmada katılımcılar amaçlı örneklem yönteminden kolay ulaşılabilir yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu Ankara ilinde yer alan iki Süper Lig takımında sekiz yönetici oluşturmuştur. Katılımcılarla araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Sonuç olarak profesyonel spor kulüplerinin oyuncular ve teknik direktörlerle arasındaki sorunların kaynağının maddi konular olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte altyapı tesislerinin yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Menajerlerin genel anlamda kendi menfaatlerini ön plana koydukları belirlenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında yönetici açıklamalarının saha içinde ve dışında olumsuz etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Football continues day by day in Europe with a budget of over 25 billion dollars. This aim is to spend time to the fullest with designs from the kitchens of professional football clubs in Turkey. In order to benefit from the education of phenomenology from the qualitative research method, it can be transmitted from the sampling method by the method of easy sending. The sample group of the study consisted of eight managers in two Super League teams in Ankara. A structured formula designed by the participants was used. The obtained content was analyzed by analysis. As a result, professional sports clubs have financial conditions for the development of players and coaches. The infrastructure of the facility cannot be accessed with the system. What the managers put forward is that they put their own interests first. In addition, the research system administrators and the user who are on and off the field are reached.