Resim kartı ve hikâye tamamlama temelli drama eğitim programının anasınıfı çocuklarının davranışlarına etkisinin incelenmesi
Analyzing picture card and story completion-based drama education program's effect on kindergarten children's behaviours
- Tez No: 743365
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Resim Kartı ve Hikâye Tamamlama Temelli Drama Eğitim Programının, anasınıfı çocuklarının davranış düzenleme ve sosyal becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma modeli olarak nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırma desenine göre bir anasınıfına eğitim programı uygulanmış, bir anasınıfı ise çalışmaya kontrol grubu olarak alınmıştır. Örneklem seçiminde amaçlı örneklem kullanılmış ve araştırma için gerekli izinler alınmıştır. Çalışmaya kontrol grubunda 16 çocuk (5 kız ve11 erkek), deney grubunda 20 çocuk (12 kız ve 8 erkek) katılmıştır. Eğitim programı uygulanmadan önce ön testler yapılmış, program uygulanmış, son testler yapılmış ve deney grubuna izleme testi yapılmıştır. Testlerde non-parametrik grup içi ve gruplar arası karşılaştırma testleri (Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri için deney grubu velileri, okul idaresi, deney grubu çocukları ve kontrol grubu öğretmeni ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Ölçme aracı olarak Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler için bağımsız gözlemciler arası güvenirlik sağlanmıştır. Araştırma sonuçları Resim Kartı ve Hikâye Tamamlama Temelli Drama Eğitim Programına katılan çocukların davranış düzenleme ve sosyal beceri gelişimlerinde anlamlı seviyede gelişme olduğunu göstermiştir. Kendi programını takip eden çocuklarda bu gelişim uygulama grubu kadar etkili olmamıştır. Cinsiyete göre bakıldığında drama eğitim programının, kız ve erkek çocuklarının davranış düzenleme ve sosyal becerilerine benzer oranlarda katkıda bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the impact of Picture Card and Story Completion Based Drama Education Program on the behavior regulation and social skills of kindergarden children. One of the qualitative methods, action research, was used as a research model. According to on research model, the drama education program was applied to one of the kindergarten classrooms and the other classroom was chosen as a control group. The sample was designed using purposive sampling and permissions were taken. There were 16 children (5 girls and 11 boys), in the control groups, and 20 children (12 girls and 8 boys) in the experiment group participated in the study. Pre-tests were completed before the study and post-tests were applied at the final. Follow up tests were administered to the experiment group. Children Behavior Education scale was used as a data collection tool. Semi-structured interviews were used to collect qualitative data from children. Non-parametric tests (Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks) were used for quantitative data. Inter-observer reliability was established for the qualitative data. Results showed that experimental group children's behavior regulation and social skill levels were changed higher than control group. It was also seen that both girls and boys had same level of improvement during the study.