Hizmet ederek öğrenme yaklaşımının sorumluluk ve çevre bilincinin kazandırılmasına etkisi: Ayın değeri örneği
The effect of service-learning approach on gaining responsibility and environmental awareness: Value of the month example
- Tez No: 743404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA PESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet ederek öğrenme yaklaşımının sorumluluk ve çevre bilincinin kazandırılmasına etkisini incelemektir. Bu amaçla ortaöğretim kurumlarında uygulamada olan ayın değeri etkinliklerinde hizmet ederek öğrenme yaklaşımı kullanılmış olup bu yolla çevre bilinci ve sorumluluk değerleri kazandırılmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise nicel verileri desteklemek amacıyla araçsal durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 öğretim yılında Batman ilinde bulunan Fatih Anadolu Lisesi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya 9,10,11. ve 12. Sınıfta öğrenim gören 82 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği”ile“Bireysel ve Toplumsal Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı gruplar t testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda kullanılan görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizine ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, ayın değeri etkinliklerinde hizmet ederek öğrenme yaklaşımının öğrencilerin sorumluluk ve çevre bilincinde artış sağladığı tespit edilmiştir. Elde edilen nitel bulgular sonucunda öğrencilerin çevre sorunlarının farkına vardıkları, çevre sorunlarına yönelik sorumluluklarını öğrendikleri, sorumluluklarını yerine getirdikleri ve bu konuda doyum sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of service-learning approach on gaining responsibility and environmental awareness. For this purpose, the service-learning approach was used in the value of month activities in secondary education institutions and this way environmental awareness and responsibility values were tried to be gained. Mixed method in which qualitative and quantitative data are used together was used in research. In the quantitative dimension of study a single group pre-test post- test experimental design was used. İn the qualitative dimension of research the instrumental case study design was used to support the data. The Research was carried out at Fatih High School in Batman province in 2021-2022 academic year. 82 students studying in 9., 10., 11. ve 12. classes participated in the research.“Attitude toward Environmental”and İndividual and Social Responsibility " scale were used to collect the quantitative data of study. Semi-structured interview form developed by researcher was used as qualitative data collection tool. İn the analysis of quantitative data, dependent groups t test was applied. The data obtained from the interview form used in the qualitative dimension of research were subjected to content analysis and descriptive analysis. As a result of research, it was determined that approach of learning by serving in the value of month activities increased the students awareness of responsibility and environment. As a result of qualitative findings, it was determined that the students became aware of environmental problems, learned responsibilities towards environmental problems, fulfilled responsibilities and were satisfied with issue.