Öğrencilerin dini inanç kavramlarına yönelik algılarına dair bir araştırma
A study on students' perceptions of religious belief concepts
- Tez No: 743405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET EPÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı öğretim kademelerinde okuyan öğrencilerin inanç kavramlarına yönelik algılarını incelemektir. Bu genel amaç çerçevesinde öğrencilerin inanç kavramlarına yönelik algılarının nasıl olduğu, algı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve öğretim programlarında verilen inanç kavramlarına ilişkin öğrenci görüşlerinin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın bu amacını gerçekleştirmek için hem nitel hem de nicel yaklaşımların birlikte kullanıldığı karma araştırma türlerinden biri olan eş zamanlı dönüştürücü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu genel tarama, nitel boyutu ise olgu-bilim desenine göre şekillenmiştir. Nicel kısımdaki verileri toplamak için basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle evreni temsil edebilecek yeterlilikte 626 öğrenciye, nitel kısımda ise tabakalı amaçsal örnekleme yöntemine göre belirlenen 16 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrencilerin İnanç Kavramlarını Algılama Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; nicel veriler, betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; öğrencilerin inanç kavramlarını algılamada yaş ve ailenin gelir düzeyi gibi değişkenlerin etkisinin büyük olduğu ve nitel sonuçların nicel sonuçları destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of students studying at different education levels towards belief concepts. Within the framework of this general purpose, it has been tried to reveal how students' perceptions of belief concepts are, whether their perception levels differ according to various variables, and what are the students' views on belief concepts given in curricula. In order to achieve this aim of the research, the simultaneous transformative design, which is one of the mixed research types in which both qualitative and quantitative approaches are used, was used. The quantitative dimension of the research was shaped according to the general survey and the qualitative dimension was shaped according to the phenomenology pattern. In order to collect the data in the quantitative part, 626 students who were able to represent the universe were reached with the simple random sampling method, and 16 students who were determined according to the stratified purposive sampling method in the qualitative part were reached. As the data collection tool of the research;“Students' Perception of Beliefs Scale”and“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher were used. In the analysis of research data; Quantitative data, descriptive statistics, independent groups t-test and one-way analysis of variance were used. Qualitative data were analyzed by content analysis. As a result of the research; It has been concluded that the effects of variables such as age and family income level are great on students' perception of belief concepts and that the qualitative results support the quantitative results.