Türkçe dersi öğretim programındaki on kök değerin öğretimine yönelik metin derleme çalışması
A text compilation study for teaching the ten basic values in the Turkish lesson curriculum
- Tez No: 743411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndaki“Kök Değerlerin”öğrencilere daha kolay ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için de on kök değer ayrı ayrı ele alınmış; her bir değere ait hikâye, masal ve şiir derlemesi elde edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yönteminin doküman analizi tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Değerlerin tespit edilmesinde ölçüt olarak MEB tarafından öğretim programlarında belirlenen on kök değer kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma materyalini hikâye, masal ve şiir türlerinden oluşan 21 kitap, öğrenci şiirleri ve internet verileri oluşturmaktadır. Doküman inceleme yöntemiyle elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Çalışmadaki on kök değerin tekrarlanma sıralaması şöyledir: sevgi (111 kez), dostluk (52 kez), yardımseverlik (50 kez), öz denetim (44 kez), saygı (43 kez), sabır (36 kez), vatanseverlik (34 kez), sorumluluk (31 kez), dürüstlük (28 kez), adalet (26 kez). Toplamda ise 456 değer analizi gerçekleşmiştir. Genel anlamda incelenen tüm masal, şiir ve hikâye türlerinde on kök değerden en çok veri sevgi değerinden en az veri adalet değerinden elde edilmiştir. Sonuç olarak on kök değer derlemesiyle ilgili birçok şiir, hikâye ve masal derlemesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla metin analizleri yapılmış çocuklara, velilere ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur. Derlemesi gerçekleştirilen bu on kök değer özellikle ortaokul öğrencilerine faydalı bir kaynak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to make the“Basic Values”in the Turkish Language Curriculum easier to reach the students. For this, ten basic values were handled separately and a compilation of stories, fairy tales and poems belonging to each value was obtained. The research was carried out using the document analysis technique of the qualitative research method. In determining the values, ten basic values determined in the curriculum by the Ministry of National Education were used as a criterion. The study material of the research about of 21 books consisting of stories, fairy tales and poetry, student poems, and internet data. The data obtained by the document review method were analyzed by content analysis. The order of recurrence of the ten basic values in the study is as follows: love (111 times), friendship (52 times), helpfulness (50 times), self-control (44 times), respect (43 times), patience (36 times), patriotism (34 times), responsibility (31 times), honesty (28 times), justice (26 times). In total, 456 value analyzes were carried out. In all the tales, poems and story types which was examined in general terms, the most data was obtained from the love value and the least from the justice value out of the ten basic values. As a result, many poems, stories and fairy tales have been compiled about the ten Basic values. For this purpose, text analyzes were made and suggestions were made to children, parents and teachers. Although these ten root values were not evenly distributed, they were a useful resource especially for secondary school students.