Koroner yavaş akımın plazma fibrinojen düzeyi ile ilişkisi
The association between coronary slow flow and plasma fibrinogen level
- Tez No: 743412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AYÇA AYYILMAZ BOYACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım fenomeni ateroskleroz ile benzer patogeneze sahiptir. Bir inflamasyon belirteci ve koagülasyon kaskadında görev alan fibrinojenin plazma düzeyi ile koroner yavaş akım fenomeni arasındaki ilişki araştırıldı. Yöntem: Koroner yavaş akımı olan 140 hasta ile koroner arterleri normal olan 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların fibrinojen düzeyi dahil olmak üzere laboratuvar parametreleri incelendi ve koroner anjiyografi kayıtlarından TIMI (Thrombolysis in Myocardial Infarction) kare sayısı ölçümleri yapıldı. Bulgular: Laboratuvar değişkenleri her iki grupta fibrinojen dışında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pathogenesis of coronary slow flow phenomenon and atherosclerosis is similar. Relationship between plasma level of fibrinogen (which is an inflammation marker and a member of coagulation cascade) and coronary slow flow phenomenon was investigated. Method: Patients with coronary slow flow (n=140) and with normal coronary artery (n=150) were included in the study. Laboratory measurements included fibrinogen were analyzed and TIMI (Thrombolysis in Myocardial Infarction) frame counts were calculated from digitally recorded coronary angiography procedures for all participants. Results: All laboratory measurements except fibrinogen were similar between two groups.