Atatürk Kitaplığı Bel YZ K 0340 ve Millî Kütüphane 06 HK 3661 numaralı mecmuaların transkripsiyonlu metni ve MESAP'a göre tasnifi
Transcription and MESAP of Ataturk Library Bel YZ K 0340 and National Library 06 HK 3661 numbered journals
  1. Tez No: 743413
  2. Yazar: HÜSEYİN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Mecmua, kelime kökeni itibarıyla Arapça“cem”kelimesinden türetilip“bir araya getirme, toplama”manalarına gelmektedir. Edebi bir terim olarak mecmua, Klasik Türk Edebiyatının önemli kaynaklarından biri olup tertip edicisinin zevkine göre manzum ve/veya mensur çeşitli metinleri bir araya getirmek sureti ile oluşturulan eserlerdir. Şiir mecmuaları ise muhtelif şairlerden seçilen farklı yahut aynı nazım şekillerindeki ve türlerindeki manzumelerin derlenmesi ile vücuda getirilen seçkilerdir. Mecmualarda kimi zaman divanı bulunmayan şairlerin şiirlerine, divanı olan şairlerin divanlarında bulunmayan şiirlerine, bilinen şiirlerin kaynaklarda geçtiğinden farklı hallerine rastlanabilir. Ayrıca derkenar ve vikaye yapraklarında yer alan bilgilerle de edebiyatın yanı sıra tarih, tıp, coğrafya vb. çeşitli bilim dallarına katkı sağlamaktadır. Çalışmamızın konusu Atatürk Kitaplığı Bel Yz K 0340 ve Milli Kütüphane 06 Hk 3661 Numaralı Mecmuaların Transkripsiyonlu Metni ve MESTAP'a göre tasnifidir. Her iki mecmuada da derleyici ve derlenme tarihine ait bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılan incelemeler neticesinde iki mecmuada kayıtlı toplam 348 şiir ve 114 şair tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmua is derived from the Arabic word“cem”and means“to bring together, to gather”. As a literary term, mecmua is one of the important sources of Classical Turkish Literature and is the works created by bringing together various texts in verse and/or prose according to the taste of the organizer. Poetry journals, on the other hand, are selections brought into being by compiling poems in different or same verse forms and genres selected from various poets. Sometimes, poems of poets who do not have a divan, poems of poets who do not have a divan, and different versions of known poems from the sources can be found in magazines. In addition to literature, history, medicine, geography, etc. contributes to various disciplines. The subject of our study is the Transcription Text of the Atatürk Library Bel Yz K 0340 and the National Library 06 Hk 3661 and their classification according to MESTAP. In both magazines, there is no information about the compiler and the date of compilation. As a result of the examinations, a total of 348 poems and 114 poets registered in two journals were identified.