La polyvalence des professeurs des écoles dans l'enseignement du premier degré en France et en Turquie : une conception et des enjeux différents, liés aux dimensions politique et culturelle de l'enseignement
Fransa'da ve Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin çok yönlülüğü: eğitimin politik ve kültürel boyutlarına bağlı farklı kavram ve amaçlar
- Tez No: 743422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÉLÈNE CROCÉ-SPINELLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Lumière (Lyon II)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin çok yönlülüğüyle ilgilidir. Resmi programların ve yasaların analizinden yola çıkarak konuyu ele almaya çalıştık. Geleceğin öğretmenlerinin eğitimi, meslekteki gelişmeler, uzmanların yeri işlendi. Bu çalışmayı Fransa ve Türkiye eğitim sistemleri arasında karşılaştırma yaparak gerçekleştirdik. İlköğretim tarihini ve kurumsal bağlamı ele alarak, bu iki ülkede çok yönlülüğün yerini anlamak için bu çalışma yapıldı ve buna bağlı amaçlar nelerdir araştırıldı. Her iki ülke için anket sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is about the versatility of primary school teachers. Starting from the analysis of official programs and laws, we tried to address the issue. The training of future teachers, developments in the profession, the place of experts were discussed. We carried out this study by comparing the education systems of two countries, France and Türkiye. By addressing the history of primary education and the institutional context, this study was conducted to understand the place of versatility in these two countries and what the related objectives are. The survey results for both countries were compared.