The examination of gendered healthcare organization in Türkiye: Women worker's experience of violence and their coping strategies
Türkiye'de sağlık sektörünün cinsiyete dayalı kurumsallaşması: Kadın çalışanların şiddet deneyimleri ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 933589
  2. Yazar: ELİF ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Neoliberal sağlık sistemi yapılandırması ve Türkiye'deki sağlık sektöründe şiddet, kadın sağlık çalışanlarının yaşadığı mevcut toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunlarını derinleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda sorunlarıyla başa çıkmak için kurumsal mekanizmalara erişmelerini engellemekte ve yapısal engelleri güçlendirmektedir. Bu çalışma, Joan Acker'ın işyerinde cinsiyete dayalı örgütlenmesini ve Ruth Lister'ın cinsiyete dayalı vatandaşlık çerçevesini benimseyerek sağlık sektöründe kadın çalışanların şiddet deneyimlerini ve buna karşı başa çıkma stratejilerini araştırmaktadır. Cinsiyete dayalı örgütlenme içinde cinsiyetle dayalı vatandaşlığı araştırmak için otuz beş kadın sağlık çalışanı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve iki sağlık çalışanı temsilcisi ile uzman görüşmeleri feminist metodoloji kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm kadın çalışanlar cinsiyet nedeniyle şiddete maruz kalmaktadır, ancak çalışma kadınlar içindeki kesişimsel dinamiklere odaklanmaktadır. Bulgular, kadınların deneyimleri arasında bazı benzerlikler olmasına rağmen, mesleki statülerinin, iş deneyimlerinin ve yaşlarının kadınların deneyimleri ve başa çıkma biçimleri arasında bazı farklılıklar getirdiğini göstermektedir. Tüm kadınlar kurumsal desteğin eksikliği nedeniyle sessiz kalma ve şiddete karşı başa çıkma biçimi olarak kaçınmayı benimseme eğilimindedir. Deneyimli kadınlar şiddet ile müzakere, gayrı resmi mekanizmalar ve kaçınma yoluyla başa çıkma eğilimindeyken, daha az deneyimli olanlar resmi prosedürler yoluyla başa çıkma eğilimindedir. Genç kadın çalışanlar, örgütsel mantığı içselleştirme eğiliminde olan ve nispeten daha fazla güce sahip yerleşik olanlara kıyasla daha fazla etkilenmektedir. Özetle, kadınlar savunuculuk arayışı yoluyla resmi destek arasalar dahi, özellikle işyerinde şiddet ve destek arama süreçleri boyunca, iş ortamlarında vatandaşlık haklarına sınırlı erişimleri vardır.
Özet (Çeviri)
The neoliberal structuring of healthcare system and workplace violence in Turkish healthcare sector not only deepen the existing gender inequality problems experienced by women healthcare workers, but also prevent them from accessing institutional mechanisms to cope with their problems and reinforce structural barriers. From this perspective, this study adopts Joan Acker's gendered organization and Ruth Lister's gendered citizenship framework to show women workers' experience of violence and their copings against it in the healthcare sector. To investigate gendered citizenship within gendered organization, semi-structured in-depth interviews with thirty-five FHCWs and expert interviews with two representatives of healthcare workers have been conducted through feminist methodology. All women worker experience WPV because of gender, but the study focuses on intersectional dynamics among women. The findings shows that although there are some similarities between women's experiences, their occupational status, work experience and age bring some differences between women's experience and copings. All women tend to become silent and adopt avoidance as copings against violence because of lack of institutional support. Experienced women tend to cope with WPV through negotiation, informal mechanisms and avoidance while less experienced ones tend to cope with it through formal procedures. Young women workers are more affected compared to established ones who tend to internalize organizational logic and have relatively more power. In sum, although women seek formal support through advocacy seeking, they have limited access to their citizenship rights in work settings especially in the case of workplace violence and support seeking process.