Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin sosyal zekâ düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between social intelligence levels and academic success levels of students who educate in physical education and sports high school
- Tez No: 743527
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL AKOĞUZ YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin sosyal zekâ düzeyleri ve akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin sosyal zekâ düzeyleri üzerinde farklılılık oluşturup oluşturmadığı incelendi. Çalışmaya, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 91'i kadın ve 158'i erkek olmak üzere toplam 249 öğrenci katıldı. Sosyal zekâ düzeylerinin belirlenmesi için katılımcılara, Silvera ve diğ. (2001) tarafından geliştirilmiş ve Doğan ve Çetin (2009) tarafından geçerliliği ve güvenirliliği yapılmış Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği (TSZÖ) uygulandı. İstatistik testlerin yapılmasında MS Office Word ve Excel 2016 paket programları kullanıldı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiklerin belirlenmesi (frekans, yüzde) ve hipotez testlerinin uygulanması için IBM SPSS 26.0 istatistik paket programı kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların yaş ve haftalık ders çalışma değişkenlerine göre sosyal beceri alt boyutunda anlamlı fark görülürken sosyal bilgi süreci ve sosyal farkındalık alt boyutlarında anlamlı fark görülmedi. Sosyal ilişkileri değerlendirme durumuna göre tüm alt boyutlarda anlamlı fark görüldü. Cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, spor dalı, aylık gelir ve haftalık spor yapma durumu değişkenlerine göre sosyal zekâ alt boyutlarında anlamlı fark olmadığı görüldü. Korelasyon testi sonucuna göre sosyal zekâ düzeyleri ve akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç olarak, sosyal zekânın akademik başarı üzerinde etkili olduğu belirlenirken, yaşı büyük olanların ve 7-9 saat aralığında ders çalışanların sosyal becerilerinin daha iyi olduğu; sosyal ilişki durumunu çok iyi olarak değerlendirenlerin ise istekleri anlama, iletişim kurabilme ve ortama uyum sağlama yetilerinin daha iyi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between the social intelligence levels and academic achievement levels of the students studying at the School of Physical Education and Sports. In addition, it was examined whether the demographic characteristics of the participants made a difference on their social intelligence levels. A total of 249 students, 91 women and 158 men, studying at the School of Physical Education and Sports participated in the study. In order to determine their social intelligence levels, Silvera et al. (2001) and validated and reliable by Doğan and Çetin (2009), the Tromso Social Intelligence Scale (TSIS) was applied. MS Office Word and Excel 2016 package programs were used for statistical tests. IBM SPSS 26.0 statistical package program was used to analyze the data, to determine descriptive statistics (frequency, percentage) and to apply hypothesis tests. As a result of the analysis, there was a significant difference in the social skills sub-dimension according to the age and weekly study variables of the participants, while no significant difference was observed in the social information process and social awareness sub-dimensions. There was a significant difference in all sub-dimensions according to the evaluation of social relations. It was observed that there was no significant difference in social intelligence sub-dimensions according to the variables of gender, class level, department, sport branch, monthly income and weekly sports status. According to the results of the correlation test, it was seen that there was a significant relationship between social intelligence levels and academic achievement levels. As a result, it was determined that social intelligence was effective on academic success, while social skills of older people and those who studied between 7-9 hours were better; It was determined that those who evaluated their social relationship status as very good had better ability to understand requests, communicate and adapt to the environment.