Diyabette oksidatif stresle ilişkili paraoksonaz 1 gen polimorfizminin beslenme durumu, vücut bileşimi ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Correlation paraoxonase 1 gene polymorphisms associated with oxidative stress in diabetes with nutritional status, body composition and some biochemical parameters
  1. Tez No: 743555
  2. Yazar: EMİNE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, 102 tip 2 diyabetli (T2DM) (46 erkek, 56 kadın) ve 102 sağlıklı bireyde (46 erkek, 56 kadın), paraoksonaz 1 (PON1) enzim aktivitesi ve gen polimorfizmlerinin antropometrik ölçümler, beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıkları anket formu ile sorgulanmıştır. Bireylerin günlük enerji ve besin ögesi alım miktarları ile diyet toplam antioksidan kapasiteleri (DTAK) 3 günlük besin tüketim kayıtları alınarak belirlenmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi”ile değerlendirilmiştir. Tüm bireylerin vücut bileşimi ve antropometrik ölçümleri tekniğine uygun olarak araştırmacı tarafından alınmış, bazı biyokimyasal bulguları analiz edilmiş ve PON1 192 ile 55 (rs662 ve rs854560) gen polimorfizm durumları saptanmıştır. Hasta ve sağlıklı grupta yer alan bireylerin PON1 192 QQ (homozigot riskli) genotiplerinin sıklıkları sırasıyla %49,0 ve %47,1; QR (heterozigot) genotipi sıklığı %39,2 ve %41,2; RR (yabanıl tip) genotipi sıklığı %11,8 olarak bulunmuştur. Hasta ve sağlıklı gruptaki bireylerin PON1 55 LL (yabanıl tip) genotiplerinin sıklıkları ise sırasıyla %30,4 ve %31,4; LM (heterozigot) genotipi sıklığı %57,8 ve %49,0; MM (homozigot riskli) genotipi sıklığı %11,8 ve % 19,6'dır. Hasta ve sağlıklıların rs662 polimorfizm genotiplerine göre kalça çevresi (cm), vücut yağ ve su miktarı (%) ve vücut adipozite indeksi değerleri arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship of 102 Type 2 diabetes (T2DM) (56 women, 46 men) and 102 healthy individuals (56 women, 46 men), serum paraoxsonase 1 (PON1) enzyme activity and gene polymorphisms with anthropometric measurements, nutritional status and some biochemical parameters. General characteristics, health information and people's eating habits were questioned by the questionnaire. The dietary energy and nutrient intake, and total antioxidant capacity (DTAC) of individuals was determined by receiving 3 days food consumption records. The levels of physical activity were evaluated by the“International Physical Activity Questionnaire”short form. In accordance with the technique of body composition and anthropometric measurements of all individuals, some biochemical findings were analyzed and PON1 192 and 55 (rs662 and rs854560) gene polymorphism were detected. The frequency of the PON1 192 QQ (homozygous risky) genotypes of individuals in the patient and healthy group was 49.0% and 47.1% respectively; the frequency of the QR (heterozygous) genotype was 39.2% and 41.2%; the frequency of the RR (wild-type) genotype was 11.8%. The frequency of the PON1 55 LL (wild-type) genotypes of individuals in the patient and healthy group was 30.4% and 31.4% respectively; LM (heterozygous) genotype frequency was 57.8% and 49.0%; MM (risky homozygous) genotype frequency was 11.8% and 19.6%. Statistically significant difference was found between hip circumference (cm), body fat and water (%) and body adiposity index values according to rs662 polymorphism genotypes of the patient and control group (p0,05).