Yabancı dil olarak Korece öğretimi ders kitaplarında bulunan dinleme metinlerinin gerçeklik unsurları açısından incelenmesi
An analysis of reality element of listening text in Korean as a foreign language textbook
- Tez No: 743615
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada yabancı dil olarak Korece öğretimi ders kitaplarında bulunan dinleme metinlerinde gerçeklik unsurlarının incelenmesi yoluyla gerçekçi bir diyalog özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç ile gerçeklik unsurlarının neler olduğu ve dinleme metinlerine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Araştırmada verilerin analiz edilmesi için doküman analizi ile içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Sejong Korean 5-6 ve Sogang Korean 3A-B ders kitapları oluşturmaktadır. Bu evrende amaçlı örnekleme yöntemlerinden kriter(ölçüt) belirleme yöntemi kullanılarak Sejong Korean 5-6 ve Sogang Korean Student's Book 3A-3B ders kitaplarında bulunan 172 diyalog metni kategorize edilmiştir. Seçilen diyalogların incelenmesi amacıyla kullanılan ölçütler Kore literatüründe yapılan araştırmalar baz alınarak oluşturulmuştur. Bu kritere göre dil dışı ve dilsel boyut yer almaktadır. Dil dışı boyutu çevresel sesler, diyalog yapısı ve konuşma performansı ölçütleri, dilsel boyutu ise konuşma dili ölçütü oluşturmaktadır. Gerçekliğin dil dışı boyutunda çevresel sesler ve konuşma performansı ölçütleri ile dil sel boyutta konuşma dili ölçütleri yer almaktadır. Araştırmanın sonucuna göre her iki ders kitabında da en fazla konuşma dili unsurlarının, ardından sesli geribildirim ögesinin yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca ders kitaplarında bulunan diyalog, bir gerçeklik unsuru olarak Korecenin nasıl kullanıldığını açıkça yansıtmıştır. Araştırmada Sogang Korean 3A-3B ders kitabının diyalog unsurunu gerçekçilik yönünden daha iyi yansıttığı gözlemlenmiştir. Sogang Korean 3A-3B ders kitabı sesli geribildirim ifadelerinin yer aldığı diyaloglar itibariyle daha gerçekçi olduğu belirlenmiştir. Ancak Sejong Korean 5-6 ders kitabındaki diyalogların konuşma dilinin özelliklerini daha fazla yansıttığı sonucundan hareketle konuşma dilinin özelliklerinin yansıtılması yönünden Sejong Korean 5 ve 6 ders kitaplarının daha yetkin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the characteristics of a realistic dialogue by analysing the elements of reality in the listening texts in the Korean language teaching textbooks For this purpose, it has been researched what the elements of reality are and how they are reflected in the listening texts. In the research, document analysis and content analysis method were used to analyze the data. The universe of the research is Sejong Korean 5-6 and Sogang Korean 3A-B textbooks. In this universe, 172 dialogue texts in these textbooks were categorized by using the criterion (criteria) determination method, which is one of the purposeful sampling methods. The criteria used to analyze the selected dialogues are based on research in the Korean literature. According to this criterion, there are non-linguistic and linguistic dimensions. The non-linguistic dimension constitutes the environmental sounds, dialogue structure and speech performance criteria, and the linguistic dimension constitutes the spoken language criterion. environmental sounds and speech performance measures in the nonlinguistic dimension of reality, and spoken language measures in the linguistic dimension. According to the results of the research, it was determined that the most spoken language elements, followed by the audio feedback element, were included in both textbooks. In addition, the dialogue in the textbooks clearly reflected how Korean is used as an element of reality. In the research, it was observed that the Sogang Korean textbook better reflects the element of dialogue in terms of realism. However, based on the conclusion that the dialogues in the Sejong Korean 5-6 textbook reflect the characteristics of the spoken language more, it has been determined that the Sejong Korean textbooks are superior about reflecting the characteristics of the spoken language.