Beyaz peynirlerden bakteriyosin üreten laktik asit bakterilerinin izolasyonu, bakteriyosinlerin kısmi saflaştırılması ve aktivitesine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Isolation of bacteriocin producing lactic acid bacteria from white chesees, bacteriocins partially purified and evaluation of the factors affecting the activity
- Tez No: 743676
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB) ve bu bakterilerin ürettikleri bakteriyosin gibi maddeler güvenli ve doğal olmaları nedeniyle gıda üretiminde patojenlere karşı inhibitör olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, bakteriyosin üretimi ile ilgili yapılan çalışmalar giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu çalışmada, İzmir ilinde bulunan farklı marketlerden ve mandıralardan alınan beyaz peynir örneklerinden izole edilen laktik asit bakterilerinin bakteriyosin üretim kapasitesi araştırılmıştır. 10 çubuk şekilli organizma izole edilmiştir. 10 izolattan antimikrobiyal aktivitesi en çok bulunan 2 izolatın amonyum sülfat yöntemi ile kısmi bakteriyosin saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus faecalis test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri agar spot yöntemi ile belirlenmiştir. Bakteriyosin süspansiyonlarının pH(4-6) ve 40-50°C arasında aktivitesini koruduğu gözlenmiştir. Bakteriyosin süspansiyonlarının en etkili olduğu test bakterisi Pseudomonas aeruginosa'dır. P1A1 izolatının moleküler tanılanması sonucunda Lactobacillus coryniformis bakterisi ile %99 oranında homoloji gösterdiği sonucuna varılmıştır. P6A4 izolatının moleküler tanılanması sonucunda Lactobacillus fermentum bakterisi ile %99 oranında homoloji gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) and substances such as bacteriocin produced by LAB, as they are safe and natural, are use as the inhibitor against pathogenic microorganisms in food production. For this reason, the researches on bacteriocin production have gained more attention in recent years. In this study, the capability of bacteriocin production of lactic acid bacteria isolated from white cheese samples taken from different markets and dairy farms in Izmir was investigated. 10 rod-shaped organisms have been isolated. Partial bacteriocin purification was carried out by the ammonium sulfate method of the 2 isolates with the most antimicrobial activity out of 10 isolates. Antimicrobial activities against Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus faecalis test microorganisms were determined by agar spot method. It has been observed that bacteriocin suspensions maintain their activity between pH (4-6) and 40-50°C. Bacteriocin suspensions were effective against P. aeruginosa. As a result of molecular identification of P1A1 isolate, it was concluded that it showed (99%) homology with Lactobacillus coryniformis bacteria. As a result of molecular identification of P6A4 isolate, it was concluded that it showed (99%) homology with Lactobacillus fermentum bacteria.