Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin çoklu zekâ kuramına göre zekâ alanlarının incelenmesi
Investigation of intelligence fields of physical education and sports school students according to multiple intelligence theory
- Tez No: 743700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN GAZİ AYKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada temel amaç, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf, genel not ortalaması, yetiştiği yerleşim yeri ve yaşamında öne çıkan spor dalı değişkenlerine göre çoklu zekâ alanlarındaki farklılaşmaların incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 766 öğrenci; örneklemini ise bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 233'ü erkek, 151'i kadın olmak üzere toplam 384 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin demografik yapılarını ortaya koyan 7 soruluk kişisel bilgi formu ile McClellan ve Conti (2008) tarafından geliştirilen Multiple Intelligence Survey'in (Çoklu Zekâ Ölçeği), Babacan ve Dilci (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan“Çoklu Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences in multiple intelligence fields according to gender, age, department, class, grade point average, place of residence and sports branch of the students studying in the Department of Physical Education and Sport Teaching, Coaching Education, Sports Management and Recreation in Hatay Mustafa Kemal University School of Physical Education and Sports, which admits students with a special talent exam. The study was conducted using the general survey model, one of the quantitative research methods. The universe of the study is 766 students studying at Hatay Mustafa Kemal University School of Physical Education and Sports in the 2021-2022 academic year; The sample consists of 384 volunteer students, 233 male and 151 female, determined by simple random sampling method from this population. Personal information form with 7 questions that revealed the demographic structures of the students was used and as a data collection tool, the Multiple Intelligence Survey developed by McClellan and Conti (2008) was adapted into Turkish, and the validity and reliability studies were carried out by Babacan and Dilci (2012).