Türk hukukunda taşınmaz mülkiyetinin mahkeme kararı ile kazanılması
Acquisition of immovable property by court decision in Turkish law
- Tez No: 743793
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, taşınmaz mülkiyetinin tapu kütüğüne tescilden önce kazanılma halleri arasında çok önemli bir yeri olan, uygulaması çok fazla bulunan mahkeme kararı ile kazanılmanın bütün yönleriyle ele alınması amacını gütmektedir. Böylece, konuyu teorik ve pratik açılardan inceleyerek hukuk tekniğine ve menfaatler dengesi ilkesine en uygun çözümlere varma hedeflenmektedir. Taşınmaz mülkiyetinin mahkeme kararı ile kazanılma halleri ve bu çeşit kazanımın şartları ve sonuçları, çeşitli hukuki ilişkiler ve çeşitli hukuk dalları açısından çalışmamızda bütün ayrıntıları ile ele alınmıştır. Taşınmaz mülkiyetinin mahkeme kararı ile kazanılması konusunun derinlemesine ele alınarak monografik bir çalışmanın hukukçulara sunulması, şüphesiz ki, önemli bir ihtiyaca cevap verme çabasının sergilenmesidir. Ders kitaplarında konunun bütün ayrıntıları ile okuyucuya sunulması, elbette mümkün olmamaktadır. Çalışmamızın amaçlarından biri de, işaret edildiği üzere, konuya ilişkin önemli bir boşluğun hukukun güncel görünümüne uygun biçimde doldurulmasıdır. Bu çalışmada, konuya ilişkin olan ve değinilmemiş bulunan problemlere mümkün olduğu ölçüde girilmiş, pozitif hukuka uygun ve adil olan çözümler üretilmeye gayret edilmiştir. Bazen de, ilgili problemlerin çözümü için“de lege feranda”çözümler teklif edilmiştir. Bu da, çalışmamızın amaçlarından biridir. Özgün ve doğru görüşler ileri sürülmeye çalışılmıştır. Taşınmaz mülkiyetinin mahkeme kararı ile kazanılmasının ne anlama geldiği, diğer bir deyişle, söz konusu kazanma halinin ne gibi hukuki sonuçlar doğuracağı, ayrıca ilgili kararın hukuki niteliği ve nihayet bu kararın borç ilişkisine etkisi gibi noktalar çalışmamızda ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve böylece konuya ilişkin soru işaretleri giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with all aspects of acquiring immovable property by court decision, which has a very important place among the cases of acquisition before registration in the land registry. Thus, it is aimed to reach the most appropriate solutions to the legal technique and the principle of balance of interests by examining the subject from theoretical and practical perspectives. The cases of acquisition of immovable property by court decision and the conditions and consequences of such acquisition are discussed in detail in our study in terms of various legal relations and various branches of law. Presenting a monographic study to jurists by discussing the acquisition of immovable property with a court decision in depth is undoubtedly an effort to respond to an important need. Of course, it is not possible to present the subject to the reader with all the details in the textbooks. One of the aims of our study, as pointed out, is to fill an important gap on the subject in accordance with the current view of law. In this study, the problems that are related to the subject and not mentioned have been entered as much as possible, and it has been tried to produce solutions that are in accordance with positive law and fair. Sometimes,“de lege feranda”solutions are offered to solve the related problems. This is one of the aims of our study. It has been tried to put forward original and correct views. The meaning of acquiring the ownership of the immovable by a court decision, in other words, the legal consequences of such acquisition, as well as the legal nature of the relevant decision and finally the effect of this decision on the obligatio have been discussed in detail in our study and thus question marks on the subject attempted to be resolved.