Elit bisikletçilerde kan akışı kısıtlamasının anaerobik güç ve kapasiteye akut etkisi
The acute effect of blood flow restriction on anaerobic power and capacity in elite cyclists
- Tez No: 815503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kan akışını kısıtlama antrenmanı (KAK) son yıllarda kuvvet antrenmanlarnda alternatif yöntem olarak kullanılmaktadır. Kas gücü, (Centner C. ve ark., 2019; Slysz J. ve ark., 2016) kemik metabolizması (Bittar ST. ve ark., 2018) ve kas boyutunu geliştirmek ve iyiliştirmek için gereken süreyi azalttığı literatürde belirtilmiştir (Lixandrao ME. ve ark., 2018). Yapılan uygulama, boyutunu ve gücünü arttırmak amacıyla egzersiz yaptığınız kastaki kan akışını kısıtlamayı gerektirir. Bu çalışmanın amacı; uygulanan kısa süreli kan akışı kısıtlamanın elit bisikletçilerde, anaerobik güç ve kapasiteye akut etkilerini belirleyebilmektir. Araştırmaya 22 erkek (yaş = 30,27 ± 8,2 yıl; kütle = 73,7 ± 9,3 kg; boy = 174,59 ± 5,6 cm) katıldı.Test için uygulanan AOB %80 olarak kullanıldı. Kısıtlama doppler ile bakıldı. Tüm katılımcıların KAK olmadan (KAK0) ve %80 (KAK80) ile“all-out”(tükenme) wingate testiyle değerlendirilmiştir. Sıra istatistiklerine bakıldığında Ortalama Güç (Ort-P) (watt), Zirve RPM ve Ortalama RPM için KAK80 değerleri daha küçük olarak bulunmuştur (sırasıyla p= 0,002, p=0,026, p=0,004). Sonuç olarak; KAK80'in Ort-P, Zirve RPM, Ortalama RPM üzerinde herhangi bir olumlu etkisi olmadığı bununla birlikte değerlerde bir azalma olduğu görülmektedir. AZD değeri için KAK80 uygulamasının daha yüksek çıkması katılımcıların zorlandığını şeklinde yorumlanabilir. Ancak Zirve Güç ve ZGU için KAK0 ve KAK80 arasında herhangi bir anlamlı farklılık görülmemiştir. Anahtar Kelimeler; Kan akışı kısıtlama; anaerobik güç; wingate testi, oklüzyon.
Özet (Çeviri)
BFR has been used as an alternative method in strength training in recent years. It has been reported in the literature to reduce the time required to develop and recover muscle strength, (Centner C. et al., 2019; Slysz J. et al., 2016), bone metabolism (Bittar ST. et al. 2018), and muscle size. (Lixandrao ME. et al., 2018). The practice involves restricting blood flow to the muscle you are exercising in order to increase its size and strength. The aim of this study; The aim of this study is to determine the acute effects of short-term blood flow restriction on anaerobic power and capacity in elite cyclists. 22 men (age = 30.27 ± 8.2 years; mass = 73.7 ± 9.3 kg; height = 174.59 ± 5.6 cm) participated in the study. The pressure applied for the test was calculated from the arterial occlusion pressure (AOB) value. It was used as 80%. The level of vascular restriction was checked with Doppler. All participants were evaluated with the“all-out”wingate test, with no BFR (BFR0) and 80% (BFR80). Looking at the rank statistics, BFR80 values for Average Power (AVG-P) (watts), Peak RPM and Average RPM were found to be smaller (p= 0.002, p=0.026, p=0.004, respectively). In conclusion; It is seen that BFR80 does not have any positive effect on AVG-P, Peak RPM, Average RPM, but there is a decrease in values. The fact that the BFR80 application is higher for the AZD value can be interpreted as the participants have difficulty. However, no significant differences were observed between BRF0 and BRF80 for Peak Power and ZGU. Keywords; blood flow restriction; anaerobic power; wingate test, occlusion.