Muhasebe uygulamalarının stratejik yöneyiminin finansal performans üzerindeki etkisi
The strategic management of accounting application effects on financial performance
- Tez No: 743866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yönetim muhasebesi, bir örgütün dinamik ve sürekli gelişen ortamlarda başarılı olmasına izin vermektedir, çünkü yönetim faaliyetlerini ve davranışları yönlendiren işletmenin stratejik hedeflerini karşılamak için gereken kültürel standartları teşvik eden ve geliştiren bir şirket için rekabet avantajı sağlamaktadır. Yönetim muhasebesi esas olarak yönetimin örgütsel talepleriyle ilgilidir. Geleneksel finansal muhasebe, performansı ölçümü ve geleceğe yönelik tahminler geliştirmek için sahiplik, yatırım, kredi, vergilendirme, düzenleme ve tutarlı ve muhafazakar dış raporlamaya ilişkin genel kabul görmüş ilkelerin geliştirilmesi gibi yasal finansal konulara ilişkin tarihsel verileri kullanmaktadır. Fakat raporlamanın amacı tam tersidir. Yönetim muhasebesi, örgütün ihtiyaçlarının tam olarak anlaşılmasını gerektirdiğinden, yüksek derecede uyarlanabilirlik gerektirir.
Özet (Çeviri)
Management accounting allows an organisation to succeed in dynamic, constantly evolving environments because it offers a competitive benefit for a company that directs managerial activities, drives behaviour, promotes and develops the cultural standards needed to meet the strategic goals of the enterprise. Management accounting is mainly concerned with management's organisational demands. Traditional financial accounting uses historical data on legal financial matters such as ownership, investment, credit awards, taxation, regulation and the development of generally accepted principles of the basis for coherent and conservative external reporting to measure performance and develop future estimates. The aim of the thesis is the opposite. Management accounting requires a high degree of adaptability since it requires a thorough understanding of the needs of the organization.